Svátek má: Jiří

Regiony

Velikost textu:

Pohled na svět očima handicapovaných z Čech a Rakouska

Pohled na svět očima handicapovaných z Čech a Rakouska

Unikátní mezinárodní výstava fotografií se přesunula z jihu Čech do Rakouska. Na pořízení fotografií pracovali lidé s různým stupněm zdravotního či mentálního znevýhodnění.

Setkání fotografů
31. října 2018 - 07:30

Tím vyvrcholila roční práce na česko-rakouském projektu Dvě země – jeden svět aneb „Co všechno my (ne)vidíme“, který propojil handicapované ze dvou různých států a s pomocí výstavy přibližuje jejich vidění světa široké veřejnosti.

V srpnu letošního roku se v Městské galerii v Týně nad Vltavou uskutečnila poněkud netypická výstava fotografií, jež se stala krásným vyvrcholením projektu s názvem: Dvě země – jeden svět aneb „Co všechno my (ne)vidíme“. Na vzniku výstavy se nepodíleli profesionální fotografové, ale snímky společně vytvořili lidé se zdravotním znevýhodněním z Domova sv. Anežky, o.p.s. z jihočeského Týna nad Vltavou a uživatelé služeb spřátelené rakouské organizace Tagesstätte Zuversicht z rakouského Kleinpertholzu.

Obě organizace spolupracují již přes deset let. Jejich posláním je podporovat osoby se zdravotním znevýhodněním a umožnit jim žít co nejsamostatněji, spokojený život v běžné společnosti. Společně proto připravují pro své klienty různé aktivity. Zároveň chtějí přispět i ke sblížení handicapovaných lidí a většinové společnosti.

Právě proto také vznikl zmíněný projekt Dvě země – jeden svět aneb „Co všechno my (ne)vidíme“. V jeho rámci obě organizace založily tzv. Přeshraniční fotokroužek. Lidé s fyzickým či mentálním znevýhodněním se v něm nejprve naučili používat různé funkce fotoaparátu a seznámili se s principy fotografování. Poté se sami pustili do pořizování fotografií. Vystavované snímky vznikly během roku 2018. Nejde o žádné stylizované obrázky, ale o dokumentaci života lidí s postižením. Jejich autoři na nich zachytili střípky ze své každodenní rutiny – práci, odpočinek, smutné i veselé okamžiky – tak, jak je vidí jen oni. Klienti obou organizací se také během celé doby setkávali na různých akcích na obou stranách hranice.

Nakonec fotografové vybrali své nejlepší snímky pro společnou putovní výstavu. V srpnu byla k vidění v Týně nad Vltavou, nyní se snímky přesunuly na rakouskou stranu, a to do města Kleinpertholz. Slavnostní vernisáž tam proběhla ve čtvrtek 25. října 2018.

„Vysoká návštěvnost obou vernisáží dokazuje, jak velký zájem veřejnosti vyvolaly. To bylo i jedním z cílů projektu, propojit svět klientů s veřejností. Věříme, že návštěvníci těchto výstav v dílech klientů nacházejí jejich autentičnost a jedinečnou osobitost.“ říká koordinátorka projektu Magdaléna Pavlíková z Domova sv. Anežky, o.p.s.

Realizace projektu (a tedy i výstavy) se uskutečnila díky finanční podpoře z programu Interreg V-A Rakousko – Česká Republika, v rámci Fondu malých projektů, reg. č. KPF–01–003.

Nedílnou součástí projektu byl také rozvoj a zachování spolupráce v rámci sociálně kulturních vztahů mezi organizacemi Domov sv. Anežky, o.p.s. a Tagesstätte Zuversicht, partnerských organizací, jež po celý čas spolupráce realizují aktivity pro zlepšení inovativních přístupů ke klientům obou organizací.


Domov sv. Anežky působí v Týně nad Vltavou od roku 1999. Svou podporu nabízí zejména lidem se zdravotním a mentálním znevýhodněním – provozuje pro ně sociální služby a služby podpory zaměstnanosti, konkrétně například byty zvláštního určení, sociální rehabilitaci, sociálně-terapeutické dílny a podporu samostatného bydlení. K činnostem Domova sv. Anežky patří také provoz různých pracovišť zaměstnávajících osoby se znevýhodněním. K nim patří například keramická dílna, PO-TISK, truhlárna, tkalcovna či dílna na zpracování ovčí vlny MERINO. Více na www.anezka-tyn.cz.

Jihoceskenovinky.cz informovala Magdaléna Pavlíková,  koordinátorka projektu z Domova sv. Anežky, o.p.s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:MP DsvA)