Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Policie ČR: Kriminalita u mladistvých v Táboře nestoupá

Policie ČR: Kriminalita u mladistvých v Táboře nestoupá

Město Tábor v souvislosti s případy říjnových násilných trestných činů přijalo okamžitá preventivní opatření a další budou následovat.

Ilustrační foto
14. listopadu 2022 - 07:30

Velitel Městské policie a vedoucí Odboru kanceláře starosty připraví a předloží radním do 31. 1. 2023 podrobný plán s konkrétním postupem. Už nyní je nastaven systém zvýšeného dohledu v problematických lokalitách. Vedení města negativní jevy v podobě závadového chování nezletilých a mladistvých osob nepodceňuje. Město vysílá k veřejnosti jasný vzkaz, že se situací systematicky zabývá. „Jsme si vědomi i toho, že existuje a může existovat řada napadení či jen verbálních útoků, které nejsou hlášeny. Přesto je nebereme na lehkou váhu, vnímáme je a zabýváme se jimi,“ uvedl radní Jiří Horecký.

Starosta Štěpán Pavlík znovu připomněl Manuál zodpovědného občana. „Tak jsme nazvali návod, jak správně postupovat, když je občan svědkem incidentu napadení. Z bezpečného místa zavolat linku 156, nebo 158, aby městská či stání policie mohly co nejrychleji a co nejúčinněji zasáhnout přímo na místě,“ uvedl starosta.

Policie ČR vykonává preventivní opatření po linii kriminální i pořádkové, a to vše v součinnosti s Městskou policií Tábor. Vedení města je přesvědčeno, že ani říjnové incidenty nedělají z Tábora „kriminální“ město. Potvrzuje to i zpráva Policie ČR Tábor o bezpečnosti na území města a okresu, kterou poskytl ředitel územního odboru Policie ČR Tábor plk. Jiří Štecher. V oblasti veřejného pořádku nedošlo v Táboře od 1.1.2022 k závažnému narušení veřejného pořádku. Bezpečnostní situace v Táboře je z pohledu veřejného pořádku stabilizována.

Na úseku kriminality bylo na teritoriu okresu Tábor spácháno v období od 1.1.2022 do 31.10.2022 celkem 1007 trestných činů. Z toho 597 tr. věcí bylo objasněno. Objasněnost na teritoriu činí 66,34 %. Ve srovnatelném období roku 2021 bylo na stejném teritoriu zaznamenáno 869 trestných činů, objasněno bylo 553 tr. věcí, objasněnost činila 72,84 %. Srovnání kriminality s předchozím rokem je sporné, neboť v roce 2021 ovlivňovala počet trestných činů situace vyvolaná pandemií nemoci COVID-19. Řada veřejných provozoven byla uzavřená, pohyb lidí omezený.

Co se týče násilných trestných činů, na teritoriu okresu Tábor nebyl v roce 2022 zaznamenán případ vraždy. Policie ČR zaznamenala 10 případů loupeže, tři případy na teritoriu OOP Sezimovo Ústí (Sezimovo Ústí, Planá nad Lužnicí a Chýnov) a 7 případů ve městě Tábor. Dva případy jsou neobjasněny.  Ve srovnatelném období minulého roku na stejném území okresu Tábor bylo zaznamenáno 7 loupeží, 5 z nich na území OOP Tábor. Podle Jiřího Štechera se nejedná o razantní nárůst násilných trestných činů.

Město Tábor připomíná manuál zodpovědného a aktivního občana

Policie ČR dále sdělila, že kriminalita u mladistvých nestoupá, trend je opačný. Za rok 2021 registruje v Táboře 14 trestných činů pachatelů do 18 let věku. Letos bylo těchto skutků zatím 10. Jde většinou o krádeže. K nedávnému loupežnému přepadení na Pražském sídlišti Policie ČR uvedla, že případ vyšetřuje a není možné sdělit podrobnosti. Kriminalisté prověřují i loupežné přepadení ženy na Sídlišti nad Lužnicí. Díky oznámení občana a rychlému jednání byl pachatel z výchovného ústavu, který ženě chtěl odcizit kabelku, bezprostředně po činu zadržen policisty.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí Městského úřadu v Táboře.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.měú)