Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Pomník parašutisty se vrátí na Branišovskou

Pomník parašutisty se vrátí na Branišovskou

První letecká posádka z provizorního letiště na okraji Čtyř Dvorů uspořádala 18.listopadu 1923 letecký den.

Pomník parašutisty
24. listopadu 2020 - 07:30

Veřejnosti měla být předvedena atraktivní letová ukázka, pilotáž bezmotorového kluzáku a seskok padákem. Pro tehdy sedmadvacetiletého parašutistu Antonína Ježka to ale byl poslední skok v životě.

18.listopadu tomu bylo přesně 97 let.  Nový letoun AERO A-10 tehdy pilotoval rotmistr Karel Brabenec. Zhruba ve výšce okolo 700 metrů parašutista vyskočil. Vinou přetrženého pojistného provázku se mu otevřel padák až těsně nad zemí a při dopadu ihned zemřel.


„Okrašlovací spolek chtěl zřídit tragicky zesnulému kolegovi zvláštní pomník, což se podařilo. Jeho slavnostní odhalení bylo v červnu 1925. Postupem času, kdy se sídliště rozrostla, zůstal pomník obklopen paneláky a vyřádili se na něm i vandalové. Jeho torzo se stalo v roce 2006 majetkem Vojensko – letecké historické společnosti České Budějovice. Později jeho zbytky skončily na letišti Hosín,“ popisuje situaci náměstek primátora Ivo Moravec s tím, že aktuálně jsou zbylé dva díly Ježkova pomníku v dílně restauratéra.„Chceme tuto památku zkompletovat, opravit a vrátit na Branišovskou ulici nedaleko zastávky u vysokoškolských kolejí. Je to úcta našim předkům a elementární slušnost,“ dodává náměstek.

Jihoceskenovinky.cz informovala Jitka Brůha Welzlová tisková mluvčí Magistrátu města České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:mmčb)