Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Poslední den roku 2020 byl pro jihočeské záchranáře klidnější

Poslední den roku 2020 byl pro jihočeské záchranáře klidnější

Statistika výjezdů posádek ZZS JčK v souvislosti s oslavami konce roku 2020.

Ilustrační foto
4. ledna 2021 - 07:30

Poslední den roku 2020 byl pro jihočeské záchranáře klidnější v porovnání s roky předchozími. Během dne ale zasahovali u několika dopravních nehod.

K nejzávažnější z nich došlo v dopoledních hodinách na Strakonicku. Na místě posádky ošetřily 3 zraněné osoby, z nichž jedna byla ve vážném stavu transportována letecky do nemocnice v Českých Budějovicích. Ostatní dopravní nehody na Českobudějovicku a Táborsku se obešly naštěstí bez těžkých zranění.

Během přelomové noční služby od 18hod do ranních 6 hodin bylo Zdravotnické operační středisko, stejně jako v loňských letech, posíleno o jednoho operátora.

Letecká záchranná služba se vrátila zpět na základnu do Plané

Do terénu pak vyslalo výjezdové posádky k celkem 83 případům, což je o třetinu méně než loňský konec roku. Zhruba polovina výjezdů napříč krajem měla souvislost se silvestrovskými oslavami, ať už šlo o úrazy způsobené v opilosti nebo po napadení druhou osobou, či intoxikace alkoholem. K úrazům způsobeným zábavní pyrotechnikou vyjížděli jihočeští záchranáři třikrát: ve dvou případech šlo o výbuch pyrotechniky v ruce a ve třetím případě rachejtle zasáhla zraněného do obličeje. Ve všech případech byli zranění na místě ošetřeni a transportováni na příslušné úrazové ambulance.

V 11 případech poskytovali záchranáři přednemocniční péči intoxikovaným pacientům. V některých případech nešlo o alkohol, ale také o léky či nadýchání kouře. Kuriózní výjezd byl k dítěti, jež omylem vycucalo prskavku. Naštěstí se tento incident obešel bez zdravotních následků, a dítě tak mohlo být po vyšetření ponecháno doma. Protialkoholní záchytná stanice měla letos naplněnou kapacitu až po 5. hodině ranní.

I přes tyto „silvestrovské“ výjezdy nadále záchranáři vyjížděli k pacientům s prokázanou Covid19 pozitivitou, konkrétně ve 3 případech. Dalších 10 pacientů bylo z hlediska Covid19 suspektních na základě uvedených obtíží a příznaků.

Jihoceskenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Fajtlová, DiS.,psycholog a tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zzs)