Svátek má: Dobromila

Regiony

Velikost textu:

Program táborského adventu a Vánoc hýří novinkami

Program táborského adventu a Vánoc hýří novinkami

Letošní adventní a vánoční program v režii města Tábor se svým rozsahem i atmosférou vrací do podoby, kterou veřejnost znala před covidovou pandemií. Odbor kultury a cestovního ruchu ale využil letošní nabídky k tomu, aby připravil řadu novinek, překvapení a vylepšení.

Vánoční Tábor
26. listopadu 2022 - 07:30

Hlavní novinkou letošních Vánoc je dřevěný betlém na Žižkově náměstí pod vánočním stromem. Skládá se ze 13 soch a pro město Tábor ho vyrobil řezbář Ondřej Drábek z Choustníku. O betlému jsme informovali v samostatné tiskové zprávě.

Po dvouleté přestávce mohlo město Tábor na úvod programu Táborských Vánoc slavnostně rozsvítit vánoční strom na Žižkově náměstí za přítomnosti veřejnosti. Stalo se tak v pátek 25. listopadu. „Dva roky jsme tuto oblíbenou ceremonii nemohli konat společně s občany města. Jsme rádi, že se lidé letos opět mohou bez omezení přijít podívat. Tradičním dnem, kdy v Táboře strom rozsvěcíme, je pátek před první adventní nedělí,“ vysvětlila Radka Šimková, vedoucí městského Odboru kultury a cestovního ruchu. Lidé se přišli podívat na světelný ceremoniál osvícení stromu města.

Na náměstí T. G. Masaryka před zemědělskou školou lze navštívit od soboty 26. listopadu až do pátku 23. prosince adventní stánky. V šesti stylových stáncích prodejci nabídnou vánoční dekorace, ozdoby, svíčky, šperky, keramiku, sirupy, produkty z včelího vosku a medu, vánoční cukroví a pečivo, věnce a dekorace ze zahradnictví. Nebudou chybět na zahřátí teplé nápoje a malé občerstvení. Stánky budou mít otevřeno denně od 11.00 do 18.00 hodin. Mezi stánky lidé najdou slámový betlém a populární Ježíškovu kancelář, kde děti i dospělí mohou napsat nebo nakreslit Ježíškovi svá přání. Hned v neděli 27. listopadu se na náměstí TGM uskuteční od 14.30 do 16.00 hodin pořad Advent na kolečkách.

„Jedná se o pouliční představení adventních zvyklostí, tradic a nálad tohoto svátečního času. Účinkovat tu bude Divadlo Kvelb,“ uvedla Radka Šimková. 

Ve středu 23. listopadu měla v Galerii 140 v Koželužské ulici Starého města vernisáž vánoční výstava s letošním podtitulem Vánoce ve světě. Expozice je k vidění až do 8. ledna 2023. Součástí výstavy je už posedmé Strom splněných přání, určený pro děti ze sociálně slabých rodin. Koncert Petry a Járy Bártových v pátek 2. prosince od 18.00 hodin rozezní kostel sv. Filipa a Jakuba (v parku Pod Kotnovem). Zazní nejen autorské písně, ale i vánoční písně a skladby přejaté napříč hudebním světem. Hostem koncertu bude anglický zpěvák Alasdair Bouch. 

Pondělí 5. prosince od 17.00 do 19.00 hodin bude Žižkovo náměstí patřit tradičně čertům, kteří svou „show“ spustí také po dvouleté veřejné odmlce. U kašny město zřídí pekelný úřad s knihou hříchů, čerty, Luciferem a ohňovými efekty. Na programu je tradiční nadílka od Mikuláše a čertovská dílnička.

 „Táborské Čertoviny pořádáme vždy přesně 5. prosince, i když je to letos pondělí. Peklo u kašny pro nás vytvoří agentura Merlet, s níž dlouhodobě spolupracujeme,“ podotkla vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

Jedním z vrcholů adventu se stane oblíbený dvoudenní Staročeský vánoční trh s programem. Konat se bude třetí adventní víkend, tedy v sobotu 10. a v neděli 11. prosince. Těšit se můžete na sto vánočních stánků, dřevěný kolotoč, dětskou dílničku a živé velbloudy. Budete si moci vyzkoušet staročeské vánoční zvyky a dovednosti. O kulturní program se postarají v sobotu Staropražští pardálové a orchestr Péro za kloboukem a v neděli Žesťový soubor Jakuba Valeše a kapela Švejk Band.Sobotu 17. prosince vpředvečer Zlaté neděle zpestří náladu na Žižkově náměstí od 16.00 do 19.00 hodin Živý betlém. Návštěvníci se mohou těšit na zvířátka, trubači zahrají v každou celou hodinu vánoční melodie a pastýř bude vyprávět „Jak to bylo s Ježíškem a proč slavíme Vánoce“. Program doplní Andělská kapela a Ježíškova vánoční poštovna. V sobotu 24. prosince se na Štědrý den bude na Žižkově náměstí od 9.30 hodin tradičně rozdávat betlémské světlo, večer je připraveno vánoční vytrubování a půlnoční mše v kostele sv. Filipa a Jakuba. Další letošní novinku představuje Česká mše vánoční „Hej mistře“ v podání táborského symfonického orchestru Bolech. Její interpretace se uskuteční 26. prosince od 16.00 hodin v děkanském kostele Proměnění Páně na hoře Tábor na Žižkově náměstí. Nový rok přivítá město Tábor novoročním varhanním koncertem v 15.30 hodin v poutním kostele v Klokotech. Veškeré informace k akcím najdete na www.visittabor.eu, www.facebook.com/mutaborcz, v tištěných programech a na plakátech.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí Městského úřadu v Táboře.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%