Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

První blok Temelína plánovaně pozvolna snižuje výkon

První blok Temelína plánovaně pozvolna snižuje výkon

Od víkendu pracuje první blok v tzv. výkonovém efektu. V jeho průběhu bude výkon reaktoru pozvolna snižován až na úroveň mírně pod 90 procent.

Temelín
28. listopadu 2017 - 07:30

V návaznosti na výkon reaktoru bude klesat výkon turbogenerátoru. Provoz na výkonovém efektu bude ukončen v pátek 8. prosince, kdy bude blok v souladu s harmonogramem odstaven pro výměnu paliva.

„Přechod na výkonový efekt je odrazem bezporuchového provozu bloku v období od poslední odstávky pro výměnu paliva. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jsme palivo během kampaně optimálně využili,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

První temelínský blok je v provozu od 25. prosince loňského roku. Z důvodu výměny paliva bude plánovaně odstaven za necelé dva týdny. Každý den se bude výkon bloku snižovat o jedno procento. Při nižším výkonu reaktoru je možno dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů a tím je co nejefektivněji využít.


Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 15,2 miliard kilowatthodin elektřiny.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.
 
(jv,jihoceskenovinky.cz foto:jan luxík)