Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Rak pruhovaný se objevil na Lipně

Rak pruhovaný se objevil na Lipně

V Lipně se objevil nepůvodní, invazivní druh raka, americký rak pruhovaný, který likviduje české druhy raka.

Rak pruhovaný
18. srpna 2018 - 07:30

Ačkoliv široká veřejnost vnímá přítomnost raka velice pozitivně a je pro ně především symbolem čistoty vody, tak rak pruhovaný představuje v našich zeměpisných šířkách hlavně velké nebezpečí. V Lipně se jedná o nepůvodní, invazivní druh, kterého tu neradi vidíme. Je přenašečem račího moru, který likviduje naše původní české druhy raka.

"Přítomnost raka pruhovaného, kterému se na Lipně navíc začalo dobře dařit, má negativní dopad nejenom na ekosystémy lipenské nádrže, ale i na přítoky Lipna v důsledku rozrůstání jeho populace a následné kolonizace těchto vodních toků," uvedl pro Jihočeskénovinky.cz Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Turistický spolek Lipensko.


Rak pruhovaný má vysokou schopnost kolonizovat nové lokality a velmi rychle se dál šířit. Vysokým rizikem je rovněž šíření tohoto druhu neinformovanou veřejností na nové lokality. Rak pruhovaný má vysokou plodnost, malou vnitrodruhovou agresivitu a velmi rychlý životní cyklus. To ho zvýhodňuje při jeho invazním šíření. Je nutné neustále sledovat jeho výskyt a snažit se zabezpečit omezení jeho dalšího rozšiřování. Většina populací raka pruhovaného v ČR je totiž infikována patogenem račího moru. I neinfikovaní raci pruhovaní ale mohou značně konkurovat původním druhům, protože se jejich mláďata líhnou dříve a je schopný tvořit velice husté populace. Manipulace s rakem pruhovaným nebo jeho případné rozšiřování je v rozporu se zákony č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny a s vodním zákonem, a jako takové může být pokutováno.

(jv,jihoceskenovinky.cz,wk,foto:arch.)