Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce písecké noclehárny bude letos pokračovat

Rekonstrukce písecké noclehárny bude letos pokračovat

Objekt čp. 450 v Sedláčkově ulici v Písku, který slouží jako noclehárna pro lidi bez domova, čeká další etapa rekonstrukce.

Z písecké noclehárny
17. ledna 2018 - 07:30

Rada  města Písku souhlasila se zadáním veřejné zakázky a vypsáním výběrového řízení na zhotovitele. Předpokládaná cena díla je kolem pěti milionů korun, uvedla pro Jihočeskénovinky.cz Irena Malotová, tisková mluvčí MěÚ Písek.

„Devadesát procent nákladů by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, kterou se podařilo získat. Předpokládaný termín zahájení prací je v březnu 2018. Hotovo by mělo být letos na podzim,“ říká písecký místostarosta Josef Knot.

Hlavním cílem projektu s názvem „Noclehárna, nízkoprahové denní centrum – komunitní sociální práce města Písek“ je zvýšit kvalitu a dostupnost služeb vedoucích k sociálnímu začlenění osob bez přístřeší ve městě Písku a regionu Písecka.

„V chystané druhé etapě půjde o přestavbu přízemního podlaží – rozšíření o bezbariérovou noclehárnu a vybudování zázemí pro nízkoprahové denní centrum.  Dále pak rekonstrukci podkroví, kde by měla vzniknout komunitní místnost a učebna včetně hygienického zařízení,“ informuje o chystaných změnách Václav Filip z odboru investic a rozvoje. „Vytvořena budou také dvě parkovací místa pro zajištění obsluhy objektu a projekt počítá i s úpravou zeleně v okolí domu.“

V rámci první etapy rekonstrukce, která se uskutečnila v roce 2016, byly provedeny stavební úpravy v prvním patře objektu. Od září téhož roku slouží lidem v nouzi dvě oddělené ložnice pro ženy a muže, každá se čtyřmi lůžky a koupelnou. Klienti mají k dispozici také společnou kuchyňku a jídelnu. Kromě toho je zde provozní místnost a kancelář pro personál. Služby jsou částečně zpoplatněny.


„Další stavební úpravy navýší kapacitu zařízení o zázemí pro jednoho vozíčkáře se samostatným vstupem v přízemí domu a dvě osoby personálu. V přízemí je situována učebna a společenská místnost pro účely poskytování sociálních služeb v nízkoprahovém denním centru. V podkroví je část půdy vyčleněna jako komunitní místnost,“ vysvětluje Jan Venclík z odboru investic a rozvoje.

Noclehárnu, jejíž provoz vyplývá z dlouhodobého komunitního plánování spravuje Městské středisko sociálních služeb. Jeho ředitelka Marcela Průšová přibližuje, jak to zde funguje: „Zařízení má vlastní ubytovací řád a jasně daný časový režim. To znamená, že klienti musí přicházet pouze v určený čas. Po celou dobu jejich pobytu je přítomen odpovědný pracovník. Lidé bez přístřeší, i když si to možná někdo nechce přiznat, jsou a budou. V životě každého člověka může přijít situace, kdy se ocitne sám a bez pomoci někde jinde, než chtěl být. V noclehárně nalezne na přechodnou dobu místo k přenocování, může si tu připravit večeři, umýt se a vyprat prádlo. Prostě v době, kdy nemá kam jít, neztratit lidskou důstojnost.“

Díky novému nízkoprahovému centru bude komplexně zajištěna sociální pomoc lidem bez přístřeší tak, aby svou stávající situaci dokázali co nejlépe a nejrychleji řešit.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:meupisek)