Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Rozsáhlá rekonstrukce zachránila v Dřítni kulturní památku

Rozsáhlá rekonstrukce zachránila v Dřítni kulturní památku

Nový obecní úřad od začátku září funguje v obci Dříteň. Úřední prostory vznikly rekonstrukcí nejvíce poškozené budovy místního zámeckého areálu.

Nový obecní úřad Dříteň
6. září 2020 - 07:30

Úřad místo chátrající památky. Vedení obce se tak podařilo zachránit objekt, který je na seznamu kulturních památek a spolu s opravou nádvoří zatraktivnit vzhled středu obce. Celkové náklady na rekonstrukci části historického objektu a nádvoří dosáhly výše 15 miliónů korun. Přibližně 11 miliónů korun získala obec od Ministerstva pro místní rozvoj formou dotace, 1,5 miliónu korun od společnosti ČEZ, zbytek pokryla vlastními zdroji.

Zámek několikrát změnil své vlastníky. Až v roce 2010 ho od soukromého vlastníka koupila obec a začala s postupnou rekonstrukcí. Ta obnášela masivní opravy střech, vnitřních prostor hlavní budovy zámku nebo sanaci sklepních prostor. Ve svých návrzích na úpravy museli architekti počítat s některými původními prvky.

„Objekt je na seznamu kulturních památek, museli jsme tedy zachovat původní části nosného zdiva, také fasáda musela vycházet z původního charakteru stavby. Současně s přestěhováním obecního úřadu bude přemístěna také pošta,“ upřesnil starosta obce Josef Kudrle.

Stavební práce na budově nového obecního úřadu a nádvoří trvaly necelý rok. „Změna nám umožní v původním objektu úřadu a pošty vybudovat ordinaci pro praktického a dětského lékaře, poradnu pro mládež a nové čtyři bytové jednotky,“ doplnil starosta.

Částkou 1,5 miliónu korun pomohla rekonstrukci i společnost ČEZ. „Dlouhodobě máme zájem na tom, aby se lidem v okolí elektrárny žilo dobře. Aby měli bezpečná hřiště, fungující infrastruktury nebo atraktivní vzhled. V případě Dřítně se navíc podařilo zachránit kulturní památku,“ konstatoval Petr Šuleř, vedoucí komunikace jaderných elektráren.


Rekonstrukce historického objektu zámku bude pokračovat i v dalších letech. Zázemí by zde mělo najít nové vzdělávací a kulturní centrum.

Jihočeskénovinky.cz informoval jménem obce Dříteň Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ .

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:dříteň)