Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

Silvestrovská noc pohledem Zdravotnické záchranné služby

Silvestrovská noc pohledem Zdravotnické záchranné služby

Na poslední noční službu v roce 2018 posílila ZZS Jihočeského kraje provoz Zdravotnického operačního střediska, a to o jednoho operátora.

Ilustrační foto
2. ledna 2019 - 07:30

Výjezdovou činnost v celém Jihočeském kraji zajišťovalo standartních padesát výjezdových skupin včetně LZS, tedy 15 lékařů, 50 zdravotnických záchranářů a 40 řidičů záchranářů.

Během silvestrovské noci řešila Zdravotnická záchranná služba JčK 142 událostí, což je zhruba stejný počet jako v loňskému roce a 65% zvýšení oproti průměrnému počtu při běžných nočních směnách. Největší nárůst počtu volání na linku 155 přinesly první hodiny Nového roku, kdy operátoři řešili desítky tísňových volání. Jihočeští záchranáři ošetřili více jak čtyři desítky pacientů v přímé souvislosti se Silvestrovskými oslavami.

Ve 28 případech se jednalo o úrazy pod vlivem alkoholu (převážně pády, řezné rány a úrazy při napadeních) a intoxikace alkoholem. Všechna lůžka na protialkoholní záchytné stanici v Českých Budějovicích byla zaplněna již třicet minut po půlnoci.

Kromě toho jihočeští záchranáři ošetřili 8 pacientů s úrazy přímo způsobenými zábavní pyrotechnikou. Ve čtyřech případech se jednalo o tržné rány a popáleniny prstů ruky, dva lidé utrpěli poranění v oblasti hlavy a dvě slečny drobné popáleniny na dolních končetinách.Nejzávažnější případ řešili záchranáři ve Vyšším Brodě. Sedmapadesátiletému muži při odpalování zábavní pyrotechniky explodoval dělbuch v ruce a způsobil mu ztrátové poranění prstů ruky. Záchranáři na místě poskytli zraněnému nezbytnou přednemocniční neodkladnou péči, podali tišící léky a transportovali ho na traumacentrum do Českých Budějovic.

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zzs)