Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží

Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží

Kontroly za pomoci speciální techniky prováděli během odstávky prvního bloku pracovníci v Jaderné elektrárně Temelín.

Speciální dron
22. května 2023 - 07:30

Speciální dron vybavený kamerou s velmi vysokým rozlišením, infrakamerou a laserovým skenerem mapoval stav betonových částí uvnitř chladicí věže. Drony a roboty využívají energetici ke kontrolám stále častěji. Šetří čas, umožní zkontrolovat větší nebo těžko přístupná místa a zvyšují bezpečnost pracovníků.
Prozkoumat stav vnitřních betonových částí a přitom najít i nepatrné odchylky. Takový byl úkol inspekčního týmu VZÚ Plzeň se speciálním dronem pro stísněné prostory, který v těchto dnech ukončil kontroly vnitřních částí dvou temelínských věží.

„Drony a roboty ke kontrolám velkých nebo špatně přístupných míst začínáme využívat ve spolupráci s dodavateli stále častěji. Například v Jaderné elektrárně Dukovany jsme dron využili ke kontrolám vnitřních částí kondenzátoru. Rozhodně touto cestou chceme jít na našich elektrárnách i do budoucna,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Kontrolní zařízení v hodnotě miliónů korun obsluhovali dva pracovníci. Vlastní kontroly pak zvládli za necelých 16 hodin. „Jde o vizuální inspekci, kdy pomocí dronu zmapujeme potřebné betonové části. Na ploše odpovídající budějovickému náměstí dokážeme přesně identifikovat místa, která budou potřebovat v budoucnu nějakou údržbu. Mimochodem během kontrol obou věží jsme nasbírali téměř jeden terabyte dat,“ uvedl vedoucí kontroly Filip Schmidt, z VZÚ Plzeň.

Dosud prováděli pracovníci tyto vizuální kontroly pomocí dalekohledu, případně přistavili plošinu pro detailnější zmapovaní. Naopak dron se může přiblížit na vzdálenost několika centimetrů a kamera s vysokým rozlišení místo dokonale zaostří. Nahrávaný záznam navíc umožňuje opakované posouzení. Přibližně do měsíci předají odborníci z VZÚ Plzeň výsledky elektrárně.

„Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby v optimální době a rozsahu ještě předtím, než by došlo k nějakému problému,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.Kontroly probíhaly uvnitř bezletové zóny elektrárny. I když dron se pohyboval uvnitř technologie, musel jeho provozovatel získat povolení od Úřadu pro civilní letectví.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 82 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině srpna.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:ete, filip schmidt)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%