Svátek má: Johana

Regiony

Velikost textu:

Správa úložišť se mění v trezor na informace

Správa úložišť se mění v trezor na informace

Netransparentní postup Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vyvolává značnou nedůvěru u starostů a obyvatel z desítek obcí lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní odpady.

Ilustrační foto
22. dubna 2018 - 07:00

SÚRAO však pokračuje ve své praxi utajování informací, když aktuálně odmítla zpřístupnit výsledky geologických výzkumů, předběžné studie proveditelnosti, ale i studie o posouzení vlivu hlubinného úložiště na životní prostředí zpracované pro nově přidané lokality u jaderných elektráren EDU-západ a ETE-jih.  

O tyto studie zpracované z prostředků jaderného účtu ji požádala Calla podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Studie, které mají být podkladem pro výběr lokalit z dnešních devíti na budoucí čtyři, přitom SÚRAO již několik týdnů slibuje zaslat starostům lokality EDU-západ.  Nyní v odmítnutí poskytnout informace ale tvrdí, že požadované studie a zprávy „mají být použity jako podklad pro interní rozhodnutí  povinného subjektu o dalším postupu při vyhledávání geologicky vhodné lokality pro hlubinné úložiště“.

Kostel sv.Víta v Dobřanech je hodnotným dílem Jakuba Augustona mladšího

Nejde zdaleka o jediný případ skrývání informací ze strany SÚRAO. Přestože tato státní instituce již v minulosti dva soudní spory o neposkytování informací s Callou prohrála, nyní podstupuje další.  Calla se s ní soudí kvůli neodůvodněnému utajování Technicko-ekonomické studie realizace výzkumného programu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov, která měla doložit vhodnost štoly v bývalých uranových dolech na Vysočině pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště.  A právě nekoncepčnost a neefektivitu tohoto projektu, který si již vyžádal stovky milionů korun, ostře kritizoval i Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve své výroční zprávě za rok 2017, kterou 11. dubna vzala vláda na vědomí.  

Okolo Dřítně vyrostlo šest nových lipových alejí

Edvard Sequens, energetický konzultant Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Správa úložišť se zjevně bojí obhajoby výsledků své práce. Namísto aby dala poctivě na stůl všechny studie, podle kterých hodlá změnit budoucnost tisíců lidí, radši informace skrývá, případně selektuje. Takto si ale ztracený kredit ve vybraných lokalitách zpátky nezíská.“

Jihoceskenovinky.cz informoval Edvard Sequens, energetický konzultant Calla - Sdružení pro záchranu prostředí.


(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.calla)