Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

Starý jasan v Komenského ulici v Písku bude pokácen

Starý jasan v Komenského ulici v Písku bude pokácen

Odbor životního prostředí při kontrole památných stromů zjistil nebezpečný stav u zhruba 200 let starého jasanu ztepilého v Komenského ulici. Tento nález následně potvrdil posudek dendrologa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Jasan s kamenou lavičkou
4. února 2020 - 07:30

„Zdravotní stav, vitalita a stabilita jasanu byly vyhodnoceny jako silně narušené. Proto nám bylo doporučeno jeho vyřazení z evidence památných stromů a koncem ledna byl jasan z této evidence vymazán,“ informuje Ondřej Kofroň, koordinátor městské zeleně z odboru životního prostředí.

Pro zajištění provozní bezpečnosti bude tedy nutné jasan pokácet. „Jeho kácení provedou na základě pravomocně vydaného rozhodnutí orgánu ochrany přírody Městské služby Písek. Naplánováno je na čtvrtek 6. února,“ doplňuje Ondřej Kofroň. Pokácený jasan město ve vhodném vegetačním období nahradí novým, již vzrostlejším, stromem stejného druhu.   Jasan u Krombergerova pavilonu rostl na místě starého hradebního příkopu. Zasazen byl někdy kolem roku 1820 a zajímavostí bylo, že jeho kmen prorůstal otvorem v kamenné lavičce, která se u stromu nachází. K ní se pak také vázala pověst, nevydrží-li zvyšující se tlak rostoucího kmene stromu a praskne, bude konec i s městem Písek. Dle informací z Prácheňského muzea v Písku se pokácení stromu plánovalo už v roce 1900, ale než k tomu došlo, někdo jej přes noc ořezal a zmladil tak, že jasan byl schopný dalšího růstu a v jeho stínu se mohlo posedět ještě 120 let.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Irena Malotová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)