Svátek má: Lucie

Regiony

Velikost textu:

Stavba lávky mezi Hradištěm a Václavským předměstím zahájena

Stavba lávky mezi Hradištěm a Václavským předměstím zahájena

Za účasti vedení města Písek, zástupců AP Atelieru architekta Josefa Pleskota a firmy Metrostav a. s. se v Písku 27. února uskutečnilo slavnostní zahájení stavby lávky, která spojí městskou část Hradiště s Václavským předměstím.

Položení základního kamene
1. března 2018 - 07:30

S lávkou nad Václavským jezem, kde v minulosti býval brod přes řeku Otavu, se v územním plánu města počítalo už před sto lety. V roce 2013 se písecká veřejnost poprvé seznámila s konkrétním projektem z dílny architekta Josefa Pleskota. Pro tohoto významného představitele moderní české architektury jde o první větší realizaci v rodném městě. Uvedla pro Jihočeskénovinky.cz Irena Malotová, tisková mluvčí MěÚ Písek.

„Plánoval jsem lávku hlavně jako zážitkovou, aby přecházení nebylo jenom spojením dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná, zábavná a v každém okamžiku radostná,“ vyjádřil se již dříve ke svému projektu Josef Pleskot.

„Lávka nabídne chodcům a cyklistům, kterým bude sloužit, krásné výhledy na městské panorama s děkanským kostelem i volně plynoucí řeku se zalesněnými břehy, jež byla inspirací nejednomu umělci,“ říká starostka města Eva Vanžurová.

Stavbu provede firma Metrostav, a. s. „S nabídkovou cenou přes 48 milionů korun s DPH zvítězila i v opakovaném výběrovém řízení,“ informuje Václav Filip z odboru investic a rozvoje. „Lávka s ocelovou konstrukcí je tvořena dvěma rameny s mezipodestou. Celková plocha nadzemní části činí asi 413 m2, přičemž délka lávky je zhruba 140 metrů a šířka 3 metry. Veškeré základové a břehové konstrukce jsou ze železobetonu.“ Hotovo by mělo být letos v září.Stavba lávky je součástí širšího projektu nové cyklistické stezky. Ta spojí Hradiště s Václavským předměstím, centrem města a severní průmyslovou zónou. Vybudována, resp. upravena, by měla být část cyklostezky a chodníku o celkové délce 1500 metrů vedoucí kolem sportovišť k hotelu Cadillac a na pravém břehu pod areálem Jitexu.

„Město požádalo o dotaci ve výši 20 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu na cyklistickou stezku a chodník. Pokud budeme úspěšní, pokryjí dotační prostředky 90 procent způsobilých výdajů na cyklostezku a přes 14 procent výdajů na lávku,“ shrnuje místostarosta Josef Knot. „Získání dotace je také podmínkou pro zahájení výstavby cyklostezky.“ O tom, zda město finanční podporu získá, bude rozhodnuto v dubnu letošního roku.

Jako každá výrazná stavba má i lávka své příznivce a odpůrce. „Ani já jsem si zpočátku nebyl jistý. Bez širšího kontextu mi lávka připadala zbytečná a drahá. Provázanost s cyklostezkou a chodníkem, které propojí Hradiště nejen s Václavským předměstím, ale také s centrem města a průmyslovou zónou je to, co mě přesvědčilo. Lidé z okrajové části města se dostanou pěšky nebo na kole bezpečně do zaměstnání a škol i za zábavou a lidé z centra zase stejným způsobem do atraktivní rekreační lokality. Skutečnost, že to navíc bude určitě zajímavá stavba, je potom takovou třešničkou na dortu,“ dodává místostarosta.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:meupisek)