Svátek má: Ljuba

Regiony

Velikost textu:

Stožečtí hasiči a jejich kolegové z Bavorska budou spolu závodit

Stožečtí hasiči a jejich kolegové z Bavorska budou spolu závodit

Stožečtí hasiči a jejich kolegové z Bavorska plánují organizaci společného závodu.

Stožečtí hasiči a jejich kolegové z Bavorska
2. července 2018 - 07:30

Společnými silami chtějí zajistit bezproblémový průběh závodu „Běh Zlatá stezka ve Stožci“ hasiči z obou stran Šumavy. Závod, který se bude letos konat již po čtrnácté, se poběží 4.srpna 2018. Loni se ho zúčastnilo 61 závodníků.

„Trasa vede unikátním územím národních parků Šumava a Bavorský les. Startuje z centra obce Stožec směrem na Krásnou horu na vrch Podkova a potom dále směrem do Německa. V Haidmühle se trasa otáčí a přes Nové Údolí se vrací zpátky na Stožec,“ popsala průběh trati starostka Stožce Drahomíra Stanžovská.

Za českou stranu se budou na akci podílet poprvé jak samotní hasiči z nově založeného sboru dobrovolných hasičů ze samotného Stožce, tak i jejich kolegové z Národního parku Šumava, kteří hlídají celé území našeho největšího národního parku. Na bavorské straně budou bezproblémový průběh sledovat hasiči z obcí Bischofsreut a Haidmühle.

Podnik je součástí 2. přeshraničního běžeckého Okresního poháru Sparkassy. Stožecký závod je jeho součástí teprve podruhé, loni se ho zúčastnilo 61 závodníků a jedná se o jediný závod organizovaný na našem území, který se v rámci tohoto seriálu poběží. Dalších šest je plánovaných v Německu a jeden v Rakousku.

Červnové Lipensko je v jednom květu

Loni závod organizovali samotní Češi. „Potřebovali jsme pomoc na německé straně. Hlídat trasu a tak dále. Proto jsem oslovila starostku Margot Fenzl z Haidmühle. Tento ročník již akci společně plánujeme ve spolupráci s našimi a německými hasiči,“ vysvětlila starostka Stanžovská. „Dříve jsme závod organizačně zabezpečovali dětmi, ale ty nám stárnou, nebo jsou na brigádě a žádné jiné tu nemáme, takže jsme rádi za toto řešení,“ doplnila Drahomíra Stanžovská. Podrobnosti spolupráce týkající se závodu domlouvaly obě strany na Stožci.

„Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat a organizovat další podobné akce,“ uzavřela starostka.

Hasiči ze Stožce a z národního parku Šumava společně tvoří hasičskou jednotku. Parkový sbor byl v roce 2010 založený v lokalitách Modrava, Prášily a Stožec. Velitelem stožeckého sboru je místní lesník Jaroslav Koranda.

Jihoceskenovinky.cz informoval Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pechoušek, ts lipenska)