Svátek má: Ljuba

Regiony

Velikost textu:

Svatý Jan nad Malší se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2018

Svatý Jan nad Malší se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2018

Hejtmanka Stráská volala starostce Svatého Jana nad Malší: Stali jste se Vesnicí roku Jihočeského kraje 2018. Druhé místo obsadily Čejetice a třetí Popelín.

Hejtmanka oznamuje prvenství
20. června 2018 - 07:30

Svatý Jan nad Malší na Českobudějovicku se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2018. Tuto zprávu i s gratulací, jak se již stalo tradicí, zatelefonovala hejtmanka Ivana Stráská starostce obce Růženě Ballákové v pondělí 18. června. Pro obec s 560 obyvateli se jedná již o druhý titul. Ten premiérový a hned celostátní získala již v roce 1997.

Moment překvapení se u starostky rázem proměnil ve velkou radost. „Je to velice milá zpráva a určitě se to neobejde bez pořádné oslavy. Zároveň chci moc poděkovat všem našim občanům, kteří se na tomto úspěchu podíleli,“ sdělovala se první dojmy po telefonu Balláková.


Za držitelem vítězné Zlaté stuhy obsadily stříbrnou příčku Čejetice na Strakonicku a bronz si odnesl Popelín na Jindřichohradecku. Do letošního 24. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 18 obcí, tedy o dvě více než loni. Z toho šest z Písecka, po třech z Českobudějovicka, Jindřichohradecka a Strakonicka, dvě z Prachaticka a jedna z Táborska.

„Svatý Jan nad Malší je významným poutním místem s cenným areálem kostela, fary a školy. Kromě něj tu mají dochovány i objekty lidové architektury, o které místní průběžně a citlivě pečují a okolí podkresluje charakteristický krajinný ráz. V obci působí i řada spolků a sdružení, které úzce spolupracují a zajišťují bohatý společenský život. Snaží se o udržování a obnovu akcí, svátků a obyčejů, ale také vytvářejí tradice nové, jako například přespolní běh Svatojánský kopeček či Posezení pod kaštany. Z tradičních akcí lze jmenovat třeba pořádání Staročeské masopustní koledy, velikonoční řehtání, stavění máje a tradiční pouť. Mezinárodním podnikem pak jsou závody historických vozidel S kopce do kopce,“ vyjmenovala Stráská hlavní důvody, proč se letos rozhodla desetičlenná hodnotící komise právě pro Svatý Jan.


Podle náměstka hejtmanky Pavla Hrocha je i díky soutěži o Vesnici roku jihočeský venkov nejen stále krásnější, ale i kvalitním místem pro život a nikoli jen nějakým skanzenem. V souvislosti s tím Hroch připomněl, že letos opět uvolní kraj v rámci Programu na obnovu venkova zhruba 100 milionů korun, tedy jednu z nejvyšších částek v České republice.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma za Krajský úřad Jihočeského kraje.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:kú)