Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Tábor pokračuje v plnění ověřených priorit z Fóra Zdravého města

Tábor pokračuje v plnění ověřených priorit z Fóra Zdravého města

Město Tábor pokračuje v plnění ověřených priorit z Fóra Zdravého města zvolených v letech 2017 a 2018. Ze seznamu priorit k plnění si nyní může vyřadit další dvě splněné priority – oplocené výběhy pro psy a pobytovou louku.

Ilustrační foto
20. září 2018 - 07:30

První oplocený výběh pro psy se otevřel ve středu 19. září 2018 v 10 hodin. Výběh o výměře 1 000 m2 se nachází v prostou bývalých kasáren mezi Pražským a Náchodským sídlištěm. První pobytovou louku, kterou mohou obyvatelé města využívat k relaxaci, najdete v Parku U Popraviště.

Oplocené výběhy pro psy zvolili táborští občané mezi ověřené priority v roce 2017. Přáli si jejich vybudování na Novém městě, Sídlišti nad Lužnicí a Pražském sídlišti. Nejprve město uvažovalo o zřízení dvou oplocených výběhů. Jeden měl být umístěn na nábřeží Jordánu pod Dobrovského ulicí a druhý byl schválen v prostoru bývalých kasáren na Pražském sídlišti. Od vybudování výběhu na nábřeží Jordánu se nakonec ustoupilo, neboť se proti jeho zřízení ozvali obyvatelé tamních bytových domů.

Zrealizován byl jen výběh u Zimního stadionu, mezi Pražským a Náchodským sídlištěm. Výběh bude mít provozní řád a bude pravidelně udržován. V jeho prostoru bude pohyb psů omezen pouze oplocením s uzavíratelným přístupem. Nebudou zde chybět ani herní prvky pro psy, lavičky a sběrná místa pro psí exkrementy. Herní prvky pro čtyřnohé miláčky vyrobili zaměstnanci a studenti Střední průmyslové školy strojní a stavební Tábor a Diakonie Rolnička Soběslav. Psí výběh otevřel svou bránu ve středu 19. září 2018 v 10 hodin za účasti místostarostky Ing. Olgy Bastlové, která se o jeho vybudování velmi zasadila.


Pobytová louka je přáním táborských studentů. Ti si její zřízení zvolili mezi ověřené priority na svém fóru v roce 2018. Obecně lze k rekreačním účelům využít téměř všechny veřejné trávníkové plochy ve městě. V určité míře tak již využívány jsou (dokonce i na sídlištích mezi panelovými domy) a jako pobytové louky jsou tedy bez problémů vnímány. Důležité je mít na zřeteli skutečnost, že na pobytové louky mají zamezen vstup psi. Z tohoto důvodu na ploše vyhrazené k rekreačním účelům je obyvatelům znemožněno pobývat se svými psy.


Nejvhodnější lokalitou pro vyčlenění pobytové louky pro pikniky a jiné aktivity s vyloučením pohybu psů je Park U Popraviště na Pražském sídlišti. Zde již v projektové dokumentaci rekonstrukce parku bylo počítáno se zátěžovým trávníkem, který je možné využívat jako pobytovou louku. V současné době se tady konají různé akce, které trávníky využívají, např. pro pravidelné cvičení jógy. Spojení dětského hřiště, okruhu pro kondiční chůzi „Chodím – Chodíš – Chodíme“ a pobytové louky je ideální možností k rekreaci a relaxaci obyvatel města. Navíc v blízkosti parku je nyní nově otevřen výběh pro psy, kde mohou být občané se svými psy mimo park.

Další lokality navrhované na Fóru Zdravého města pro zřízení pobytové louky byly Odpočinková zóna Jordán a Husův park. Tyto lokality však nejsou z pohledu správce veřejné zeleně k vyhrazení takových ploch vhodné.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Lubomír Šrámek, tajemník Městského úřadu Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)