Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Tábor se letos zapojí do kampaně Dny bez úrazů

Tábor se letos zapojí do kampaně Dny bez úrazů

Zdravé město Tábor se v letošním roce opět zapojí do celostátní osvětové kampaně Dny bez úrazů.

Ilustrační foto
7. června 2018 - 07:30

Kampaň se zaměřuje na cílenou prevenci vzniku úrazů, na efektivní snižování počtu úrazů a na zmírnění jejich následků u dětí, dospělých a seniorů. Jedná se nejen o úrazy v dopravě či při trávení volného času, ale též v běžném životě. Město Tábor se svými partnery připravilo na měsíc červen dvě akce - Den s Integrovaným záchranným systémem (9. června) a bezplatné testování zraku Bezpečně za volantem (18. června). Dny bez úrazů podporuje Národní síť Zdravých měst ČR.

Druhý ročník akce Den s Integrovaným záchranným systémem proběhne v sobotu 9. června 2018 od 10 do 15 hodin v areálu odpočinkové zóny Komora. Bohatý a zajímavý program připravilo Město Tábor ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a dalšími partnery. Nebude chybět ani propagace bezpečnosti silničního provozu (trenažér jízdy osobního automobilu a jízdního kola, „opilecké brýle“), nárazový simulátor a simulátor otočení vozidla při dopravní nehodě.

Na návštěvníky dále čekají ukázky zásahu složek IZS při dopravní nehodě, zákrok Pořádkové jednotky Policie ČR (dále jen PČR), ukázka výcviku služebních psů PČR, záchrana osob ve výškách lezeckým družstvem Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, ÚO Tábor, zákrok Speciální jednotky PČR proti nebezpečnému pachateli s leteckou podporou vrtulníku PČR a ukázka využití dronů PČR, Odbor cizinecké policie Jihočeského kraje.

V rámci doprovodného programu budou prezentovány technika a vybavení PČR, speciální vozidlo tzv. Schengenbus, výzbroj a vybavení tzv. prvosledové hlídky Obvodního oddělení PČR Tábor, Speciální jednotky Temelín a Vojenské policie, moderní technika Hasičského záchranného sboru, praktické ukázky resuscitace a moderní techniky Záchranné zdravotní služby, ukázky techniky Sboru dobrovolných hasičů Tábor, prezentace Městské policie Tábor a ukázky první pomoci a prezentace činnosti Českého červeného kříže.

Pro děti jsou připravené hry s Hasičským záchranným sborem a Domem dětí a mládeže. Mimořádně pro tento rok je připraven průlet dvojice proudových víceúčelových bojových letounů JAS-39 Gripen (cca ve 12 hodin) a průlet víceúčelového dvoumotorového vrtulníku Mi-17 (cca ve 14.30 hodin). Záštitu nad akcí převzal starosta města Tábora Ing. Jiří Fišer a senátor Mgr. Jaroslav Větrovský.


Bezpečně za volantem – péče o zrak je kampaň, při níž Mezinárodní sdružení optiků a optometristů ČR testuje zrak nejen řidičům, ale také ostatním účastníkům silniční dopravy. Šestý ročník kampaně probíhá v červnu po celé České republice. V pondělí 18. června 2018 zavítá i do Tábora. Od 10 do 17 hodin bude probíhat bezplatné testování zraku ve vstupní hale Odboru dopravně správních agend Městského úřadu v Táboře, v budově Úřadu práce ČR na Husově náměstí 2938. Vyšetření se provádí na speciálním optickém přístroji – visiotestu. Ten odhalí nejen to, jak lidé vidí do dálky, na blízko a periferně, zda mají v pořádku barvocit, ale též vyhodnotí, jak jejich zrak reaguje za šera, mlhy, deště či při oslnění protijedoucím vozidlem. Přítomní optometristé test vyhodnotí a případně doporučí podrobnější vyšetření zraku. Zároveň poradí s řešením korekce zraku při řízení motorového vozidla či pro práci v kanceláři. Záštitu nad kampaní převzal BESIP Ministerstva dopravy a Společenstvo optiků a optometristů.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Lubomír Šrámek, tajemník Městského úřadu Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zzs)