Svátek má: Pankrác

Regiony

Velikost textu:

Táborská setkání ve stylu „blízkých setkání místního druhu“

Táborská setkání ve stylu „blízkých setkání místního druhu“

Táborská setkání se ve městě odehrají v neobvyklém formátu – bez velkých hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje.

Tábor
19. května 2020 - 07:30

Rada města Tábora na svém zasedání 11. května 2020 přijala usnesení, že letošní 29. ročník festivalu Táborská setkání (11. září - 13. září 2020) s podtitulem 600 let na hoře Tábor se uskuteční, byť v jiné podobě a v jiném režimu a samozřejmě za dodržení všech epidemiologických nařízení.

Táborská setkání se ve městě odehrají v neobvyklém formátu – bez velkých hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje, ale s rozsáhlým využitím místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles. Vstupné bude zdarma. Dramaturgie vytvoří desítky menších scén tak, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků a k porušení opatření, které stanovuje počet osob ve stejný čas na jedné akci.  

„Lidé budou z programu vědět, že v jednu chvíli programy začnou na deseti až patnácti místech v různých částech města. Jsme schopni počet osob na jednotlivých akcích regulovat. Když si pomůžeme terminologií z oblasti filmu, letošní Táborky se uskuteční jako Blízká setkání místního druhu,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík.  
Paralelními kulturními scénami se stanou např. nám. TGM, Tismenické údolí, Děkanská ulice, Velký šanc, kino Svět, plovárna, zahrada Střelnice, botanická zahrada, Křižíkova elektrárna, Trafačka, Pintovka aj. Osloveni budou provozovatelé Milenia, Housova mlýna či centra Bejvák v lokalitě Sídliště Nad Lužnicí.

„Na Žižkově náměstí nebude moci stát velké pódium, ale zapojíme tento prostor do stylizovaných trhů k už ověřeným náměstím Tržnímu a Mikuláše z Husi,“ sdělil starosta.

Podle radního Jiřího Fišera může letos jít o zdařilý ročník, ačkoliv ho ovlivní koronavirová pandemie. Připomněl, že v minulosti extrémně deštivé či větrné počasí také zrušilo velkou část programu, a přesto se na tyto ročníky Táborských setkání hodně vzpomíná. Podle jeho názoru lze letošní program chápat i jako návrat ke kořenům před téměř 30 lety, kdy festival začínal.

„Další motivací, proč chceme Táborská setkání zorganizovat, je podpora místních podnikatelů,“ uvedl Jiří Fišer.

Vedoucí městského Odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková doplnila, že počet stánků na náměstích bude omezen, aby byly dodrženy hygienické odstupy. „Program bude komornější, nepřipravíme žádné velké koncerty. Vše se bude konat klidněji, v kulisách našeho nádherného města,“ sdělila Radka Šimková.V neděli 13. září se opět počítá s otevřením památek v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. O ohňostroj lidé nepřijdou, radnice ho pouze přesunula na oslavy Dne republiky na 28. 10. 2020. Na příští rok už Město Tábor přesunulo koncert vážné hudby Má vlast (původně 6. 7. 2020) i festival Komedianti v ulicích (původně srpen 2020). Náhradní termíny mají představení nové knihy Tábor O městě - pevnosti (11. 10. 2020) a nostalgické jízdy vlaků Tábor s párou (10. 10. 2020).    

Nový koncept festivalu, na kterém už skoro rok pracuje dramaturgická rada Táborských setkání, bude využit v roce 2021, kdy je v plánu jubilejní 30. ročník.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí MěÚ Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:měú)