Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Technický zásah vrtulníku K13 Letecké záchranné služby

Technický zásah vrtulníku K13 Letecké záchranné služby

Minulý týden vyjížděla pozemní posádka z Čimelic do okolí Ostrovce ke staršímu muži, jenž v hustě zalesněném terénu utrpěl vážné poranění dolní končetiny a nebyl schopný dalšího pohybu.

Ze zásahu
26. května 2023 - 07:30

Záchranáři na místě vyhodnotili, že nepřístupné místo, na kterém se zraněný muž nachází, je z hlediska transportu rizikové a nešlo by jej bezpečně pěšky dopravit do sanitního vozu vzdáleného stovky metrů. Z tohoto důvodu byl indikován tzv. technický zásah pro vrtulník Letecké záchranné služby Jihočeského kraje.

Technický zásah mj. umožňuje evakuovat pacienta z nepřístupného terénu a v podvěsu jej transportovat na dostupné místo. Po příletu nad místo události bylo nutné pacienta s pozemními záchranáři lokalizovat a obhlédnout terén, který sestával ze vzrostlého lesa, svahu, křovinatých porostů a velmi úzké stezky svažující se k potoku.

Po vyložení zátěže a vystrojení podvěsu se k pacientovi přímo z vrtulníku 30 metrů nad zemí slanil letecký záchranář společně s lékařem. Muže ošetřeného a zajištěného pozemní posádkou umístili do vakuové matrace a transportní sítě a vrtulník jej společně s leteckým záchranářem v podvěsu pod vrtulníkem transportoval k místu mezipřistání. Následně byl pacient naložen na palubu vrtulníku a převezen do českobudějovické nemocnice.Možnost využití technických zásahů s podvěsem vrtulníku Letecké záchranné služby JčK je pro pacienty v podobných případech nejen komfortnější, ale také bezpečnější možností evakuace a transportu.

Jihoceskenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Fajtlová, DiS. psycholog, tisková mluvčí Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:zzsjčk)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%