Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Temelínská elektrárna se vrací na poloviční výkon

Temelínská elektrárna se vrací na poloviční výkon

Temelínská elektrárna se den po připojení prvního bloku k přenosové soustavě vrací na poloviční výkon. Druhý blok zůstane v provozu na plném výkonu, první blok byl od sítě odpojen 24.12. v 18 hodin.

Temelín
28. prosince 2019 - 07:30

Důvodem je oprava v části elektrického generátoru. Zatím je blok v provozu na 60procentním výkonu. Spotřebitelů se situace nedotkne, energetici pro práce využívají příznivé situace, kdy o Vánocích je o třetinu nižší spotřeba.

Z víkendových změn ve výkonu prvního bloku vyplynula temelínským technikům potřeba provést opravu v části chlazení elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina. Pro provedení prací musí provozní personál generátor odpojit od přenosové soustavy. Rozsah prací vyplyne až z následných kontrol. Předběžně to vypadá na výměnu průchodek v systému chlazení generátoru. Od průběhu opravy a výsledku následných zkoušek se bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě.


Podle předběžných odhadů by blok měl obnovit výrobu elektřiny začátkem příštího roku. Spotřebitelů se nižší výkon elektrárny nedotkne a dodávky elektřiny neomezí ani plánovaná odstávka čtvrtého bloku dukovanské elektrárny. Během Vánoc je přibližně o třetinu nižší spotřeba.
 
Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.ete)