Svátek má: Mahulena

Regiony

Velikost textu:

Temelínské bazény pod věžemi čeká velké čištění

Temelínské bazény pod věžemi čeká velké čištění

Za provozu je zaplněn přibližně 40 tisíci m3 vody. Od středy je ale prázdný. Bazén pod chladicí věží číslo tři čeká velké čištění. Následně očistou projde i bazén čtvrté chladicí věže.

Vyčerpaný bazén pod věžemi
6. července 2018 - 07:30

Jde o jednu z důležitých prací během odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Naposledy podobné čištění proběhlo v roce 2013, kdy se jednalo o věž číslo čtyři. Vyčistit bazény a potrubí od usazenin mají v plánu technici v elektrárně Temelín.

„Pokud nemá voda, kterou z Vltavy čerpáme, dostatečnou kvalitu, tak ji před použitím ještě čistíme. I tak se ale za léta provozu do technologie věže dostaly různé nečistoty. Ty pak mohou mít vliv na účinnost přenosu tepla a tedy i výrobu elektrárny,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Proto k čištění energetici přistupují v několikaletých intervalech. Už dvakrát od zahájení provozu prošla čistícím procesem každá ze čtyř temelínských dominant. K čištění se použijí dva speciální sací bagry. Práce se zatím rozběhly u chladicí věže číslo tři. Po dokončení bude následovat i čtvrtá chladicí věž. Vlastnímu zahájení prací přecházelo odčerpání vody z bazénu pod věžemi.

Zaměstnance Temelína vítají unikátní velkorozměrné sochy

„Snahou bylo odčerpat vodu co nejrychleji, aby bylo dostatek času na provedení čištění. Proto jsme posílili i o techniku z Dukovan,“ poznamenal Martin Novotný, velitel temelínských hasičů. Velkoobjemovou čerpací stanicí pomáhali i hasiči z Českého Krumlova. Celkový minutový výkon čerpací techniky byl cca 30 m3. Odčerpání 40 tisíc m3 hasiči zvládli přibližně za den.

Druhý temelínský blok byl odstaven v pátek 29. června ve 21 hodin. Důvodem plánované odstávky je výměna paliva. Vedle toho projde kontrolou například turbína nebo bezpečnostní systémy. Důležitou prací bude i rekonstrukce části potrubí cirkulační chladící vody. Celkově je v plánu přes deset tisíc činnost. Odstávku ČEZ naplánoval na dva měsíce.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)