Svátek má: Rudolf

Regiony

Velikost textu:

Temelínské infocentrum bude svítit modře

Temelínské infocentrum bude svítit modře

Obě jaderné elektrárny Dukovany i Temelín se společně s dalšími provozy Skupiny ČEZ i letos připojí k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ s cílem více porozumět světu lidí s autismem.

Vysoký Hrádek, temelínské infocentrum
1. dubna 2021 - 07:30

V noci na sobotu ozáří modré světlo zámeček Vysoký Hrádek, kde se nachází temelínské infocentrum. Energetici se tak vyjádří podporu a solidaritu osobám s poruchou autistického spektra, u nichž právě komunikace je problematickou oblastí. Ochranná opatření přijatá v souvislosti s COVID 19 jsou tak pro ně velkým problémem.

Celkem 24 LED světel modré barvy nasvítí v noci z pátka na sobotu Informační centrum elektrárny Temelín. Energetici tak vyjádří podporu lidem postižených autismem. Jen v České republice se porucha týká přibližně 200 tisíců lidí. Takový člověk žije ve vlastním světě a nerozumí dobře svému okolí. Podle odborníků je jeho situace horší ve chvíli, kdy se změní běžné návyky nebo zavedená pravidla.

„Aktuálně se lidé s autismem stávají terčem útoků na veřejnosti i přes to, že i na ně se vztahuje výjimka z povinnosti nosit roušky, resp. respirátory. Přinucení k jejich použití má za následek závažné zdravotní a psychické následky. A kampaň pomůže na to upozornit,“ uvádí Marta Pečeňová, koordinátorka osvětové kampaně „Česko svítí modře“.

Skupina ČEZ se do osvětové kampaně zapojuje prostřednictvím svých provozů a elektráren po celé zemi. „Nasvícením našich objektů po celé České republice chceme již tradičně poukázat na důležitost otevřené komunikace o autismu a bourání bariér a mýtů, které poruchy autistického spektra provázejí,“ říká Michaela Chaloupková, leader udržitelného rozvoje a členka představenstva Skupiny ČEZ. „Přímé pomoci v této oblasti se přitom věnujeme dlouhodobě, ať již prostřednictvím Nadace ČEZ, nebo naší pravidelné zaměstnanecké sbírky „Plníme přání, myslíme na druhé“. Organizace zaměstnávající osoby s autismem zapojujeme také do našich tradičních vánočních a velikonočních trhů chráněných dílen. Ačkoliv nám epidemie již nějakou dobu nedovoluje je organizovat přímo v našich prostorách, pořádáme je alespoň on-line,“ doplňuje.

Do pomoci konkrétní organizaci, která se o klienty s autismem stará, se může aktivně zapojit i veřejnost s použitím aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Nadace ČEZ právě ve čtvrtek 2. dubna nasadila do aplikace Autistickou konferenci pořádanou Nadačním fondem ATYP, na které vystupují lidé s poruchou autistického spektra.

Poruchy autistického spektra postihují dle nejnovějších průzkumů kolem 2 procent populace, v Česku žije s některou z forem autismu asi 200 tisíc lidí. Jedná se o celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa. www.nadejeproautismus.czV jiných částech republiky Skupina ČEZ rozsvítí také:
•    Zámeček u informačního centra Jaderné elektrárny Temelín
•    Vstup do Jaderné elektrárny Dukovany
•    Sídlo společnosti ČEZ Distribuce v Děčíně
•    Chladicí věž a obvodový pás pod střechou strojovny v elektrárně Tušimice
•    Kotelna Nového zdroje v elektrárně Ledvice (tam musí ještě vyzkoušet, zda jim světla fungují).
•    Historický objekt Malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové
•    Zákaznické centrum v Plzni
•    Administrativní budova Dům energetiky v Ostravě

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je nejvyšší sousoší v České republice

Projekt pomáhá naplňovat jeden (konkrétně 10 Méně nerovností) z Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs), ke kterým se Skupina ČEZ hlásí.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:ete,m.sviták)