Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Temelínské Infocentrum se veřejnosti otevírá začátkem června

Temelínské Infocentrum se veřejnosti otevírá začátkem června

Režim bude omezený, nechybí ale novinky. Roušky po celou dobu exkurze, desinfekce rukou a maximálně desetičlenné skupiny.

Temelínské včelí úly
27. května 2020 - 07:30

To jsou jen příklady pravidel, která budou platit pro exkurze v Infocentru Jaderné elektrárny Temelín. To se společně s dalšími čtyřmi Infocentry Skupiny ČEZ veřejnosti otevírá v pondělí 1. června. Vedle přísnějších pravidel energetici nabízí i novinky. Více než šestimetrový tobogán pro děti a dobíjecí stanici pro cyklisty na elektrokolech. Zájemci o exkurze se už nyní mohou přihlašovat prostřednictvím emailu nebo telefonicky, kontaktní údaje najdou na www.cez.cz/temelin.

Kompletní prohlídka expozice, případně procházka v zámeckém parku po ptačí stezce nebo prohlídka včelích úlů. To všech od 1. června zpřístupňuje Skupina ČEZ v Infocentru Jaderné elektrárny Temelín. Exkurze jsou ale spojené s dodržením hned několika režimových a hygienických opatření.

„Všechno jsou to pravidla, na která si lidé v koronavirové době zvykli. V tomto směru nepůjde tedy o žádnou novinku,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí infomačních center ČEZ.

Mezi povinnosti návštěvníků tak bude patřit zejména desinfekce rukou po vstupu do infocentra, zakrytí nosu a úst po celou dobu trvání exkurze, udržování rozestupů a respektování pokynů průvodce. Až do odvolání možné provádět maximálně desetičlenné skupiny a to pouze po předchozím objednání. Všichni průvodci budou mít roušky, rukavice a desinfekční ubrousky na otírání exponátů a klik mezi prohlídkami. Ve zvýšené frekvenci bude také probíhat desinfekce mobiliáře a kontrola dodržování hygienických postupů v rámci úklidu Infocenter.

Vynucené pauzy energetici využili k přípravě hned dvou novinek. Pro děti postavili 6,5metrů dlouhý uzavřený tobogán. Vyznavači jízdy na elektrokolech mohou svým bicyklům dát přímo “jadernou“ elektřinu a mít tak jistotu, že během výletu jezdí zcela ekologicky. Energetici totiž v těsné blízkosti svého infocentra instalovali stojan, na kterém lze najednou dobíjet až čtyři elektrokola.

„Dobíjení je zdarma, kabely zapůjčujeme na recepci. Máme k dispozici sedm druhů různých kabelů, které by měly pokrýt 85 procent kol. Cyklistům raději doporučujeme si kompatibilitu kabelů v Infocentru ověřit,“ uvedla Hana Marečková z temelínského Infocentra a dodala, že nabíjení je možné jen v otevírací době Infocentra. Během exkurze by se návštěvníci měli dostat prakticky na plnou kapacitu své baterie. Podle výrobce dobíjecích kabelou jsou potřeba dvě hodiny na dobitá z 10 na 80 procent kapacity baterie.

Vedle Temelína se od počátku června pro veřejnost otevírají také Infocentra u přečerpávací elektrárny Dlouhých strání a u klasické elektrárny Ledvice. Návštěvníky přivítají také šumavské Infocentrum Vydra a Hučák v Hradci Králové, kde je expozice zaměřena na obnovitelné zdroje energie. V případě celkového příznivého vývoje situace v České republice se od července zvažuje rozšíření režimu prohlídek v uvedených lokalitách, případně otevření dalších Infocenter Skupiny ČEZ.Technická turistika si v posledních letech trvale vydobyla místo v kalendářích Čechů. Podle statistik návštěvnosti Infocenter Skupiny ČEZ a energetických provozů ČEZ v České republice přijelo loni poznat různé formy výroby elektřiny celkem 244 365 lidí. Z toho jen na jihočeský Temelín dorazilo 41 883 návštěvníků.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete,m.sviták)