Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Temelínskou svatební sezónu o víkendu ukončily hned dva obřady

Temelínskou svatební sezónu o víkendu ukončily hned dva obřady

Čtrnáctkrát ano u Temelína. Letos sedm, celkově pak 113. Přesně tolika svatbám už svědčily 155 metrů vysoké chladicích věží Jaderné elektrárny Temelín.

Sedmá svatba 2019
11. září 2019 - 07:30

Přesně 35 svatebčanů, oddávají starosta obce Temelín Josef Váca a deštěm hrozící počasí. Takový byl závěrečný svatební obřad v romantickém zámeckém parku u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Své ano si nedaleko chladicích věží řekl mladý pár z Českých Budějovic.

„Chtěli jsme svatbu mimo město, v přírodě. Svatbu jsme začali připravovat začátkem roku a naše koordinátorka nám doporučila temelínský zámecký park. Toto krásné místo s ostrůvkem nás uchvátilo,“ vysvětlila nevěsta Kristina Novotná.


Pro novomanžele to byla druhá návštěvna temelínské Jaderné elektrárny. „Infocentrum JE Temelín a i elektrárnu jsme navštívili jako studenti škol v rámci exkurze. Už tehdy jsme si odnesli spoustu nových informací. Že se zde nakonec vezmeme, nás tehdy ani nenapadlo,“ dodala s úsměvem.

Zajímavosti z temelínské svatební historie:
  • První svatba se u temelínské elektrárny uskutečnila 7.7.2006.
  • Největšími svatebními vozy byly tři kamióny v roce 2012.
  • Nejvíce svateb v jednom dni, konkrétně tři, proběhlo 8.9.2012.
  • Jubilejní 50. svatba proběhla v pátek 13, konkrétně 13.9.2013.
  • Andrea Svobodová z Protivína a Jaroslav Kejzar z Vítězné u Turnova jako první pár uzavřeli v únoru 2014 sňatek u reaktoru, resp. jeho modelu v infocentru.
  • První mezinárodní svatba se uskutečnila 8. srpna 2015. Své ano si zde řekla Chih-Ting Yu z Tchajwanu s Jiřím Koubkem z obce Temelín.
  • 18.9.2015 proběhla v na zámeckém ostrůvku zlatá svatba, která stvrdila padesátileté manželství Petry Kocmoudové (69) a Petra Kocmouda (72) z Českých Budějovic.
  • V květnu 2017 se v zámeckém parku poprvé žádalo o ruku.
  • 21. dubna 2018 proběhla v Temelíně jubilejní stá svatba

Dlouhodobě zámeček Vysoký Hrádek patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech. Od začátku roku ho navštívilo 31 476 lidí. V červnu v temelínském Infocentru přivítali jubilejního 700 tisícího návštěvníka ve své historii.


Nabídku služeb ČEZ ve svých infocentrech průběžně rozšiřuje. Novinkou posledních let je možnost vyfotit na maketě reaktorového sálu, v zámeckém parku si projít ptačí stezkou nebo nahlédnout do útrob včelího úlu.

Infocentrum JE Temelín je otevřeno denně od 9 do 16 hodin, o prázdninách pak od 9 do 17:30 hodin. Zámeček Vysoký Hrádek, který poskytuje infocentru zázemí od roku 1997, již několik let patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek jižních Čech.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete,j.gribbinová)