Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Temelínský ježek ohlásil přicházející jaro

Temelínský ježek ohlásil přicházející jaro

Jejich přítomnost je signálem přicházejícího jara. A třebaže ježkům vyhubení přímo nehrozí, dochází v poslední době k úbytku jejich populace.

Temelínský ježek
17.březen 2017 - 07:30

Na některých místech jsou ježci vzácní či dokonce zcela vymizeli. Nejčastějším důvodem je ztráta přirozeného životního prostředí, automobilová doprava nebo pesticidy.

S příchodem jara se začíná probouzet i příroda. U temelínské elektrárny už lze narazit třeba i na první sněženky. Po šestiměsíčním spánku vylezl z nory v parku u Infocentra elektrárny Temelín i ježek. Objevily ho zdejší průvodkyně.

„Víme, že tady ježci jsou, několikrát jsme je viděly. Tentokrát se nám ho podařilo i vyfotit. Řekla bych, že to byly jeho první kroky v letošním roce,“ poznamenala Hana Marečková, průvodkyně temelínského infocentra.

Podle vědců z Jihočeské univerzity narazit v těchto dnech na ježka není taková výjimka. „Za pár dní tady máme jaro, příroda se začíná probouzet a ježci vylézají ze svých zimních úkrytů mezi prvními. To, že ho objevili zrovna u Temelína, není zase takové překvapení. Zdejší park s mnoha keři, stromy nebo rybníčkem poskytuje zázemí pro mnoho typicky českých živočichů,“ vysvětlil doktor Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.


Privilegium žít přímo v areálu elektrárny mají v Temelíně jen zajíci. Těch je tady několik desítek. Aby nedošlo k jejich přemnožení, tak je temelínští myslivci jednou za dva roky odchytávají a přesouvají do volné přírody. V zámeckém parku u infocentra loni vznikla motýlí louka. V letošním roce zde má ČEZ v plánu otevřít ptačí stezku.

„Žijí tady přibližně čtyři desítky druhů ptáků. Je obtížné je spatřit, nemáme tady totiž žádné voliéry. Ptačí stezka bude určená pro děti, které budou hledat různě poschovávané makety „našich“ opeřenců,“ poznamenal Petr Šuleř, vedoucí temelínské komunikace.

Zámecký park okolo temelínského infocentra je velký jako šest českobudějovických náměstí. V první polovině 19. století ho založili Malovci jako součást svého venkovského sídla. Stoleté stromy jsou protkány řadou cestiček, dominantou je ale rybníček s ostrůvkem. Ten byl "svědkem" už 91 svatebních obřadů.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:Hana Marečková)