Svátek má: Libuše|Amálie

Regiony

Velikost textu:

Temelínský první blok opět vyrábí elektřinu

Temelínský první blok opět vyrábí elektřinu

V pondělí večer připojili operátoři první blok k přenosové soustavě. Obnovení výroby elektřiny předcházelo vyvažování, kontroly a diagnostika turbíny.

Turbína prvního bloku
13. listopadu 2019 - 07:30

Kontroly turbíny vyloučily její poškození. Aktuálně je blok na sedmdesáti procentech výkonu. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.

Pondělní kontroly prováděli odborníci od výrobce. Na Temelín přivezli speciální měřící aparaturu, která měří vzájemnou polohu těsnících kroužků statorové části turbíny a její hřídele. Na základě výsledků provedených kontrol je potvrzen další provoz turbosoustrojí.


Specialisté také upravili vyvážení celého turbosoustrojí. „Bedlivě budeme sledovat provozní parametry, prioritou je pro nás samozřejmě bezpečnost zařízení, které budeme provozovat další desítky let,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín


Důvodem odpojení prvního bloku od přenosové soustavy bylo zvýšené chvění, které operátoři zaznamenali v neděli ráno. Jednalo se o provozní záležitost bez vlivu na jadernou bezpečnost. I proto vedení elektrárny rozhodlo ponechat v provozu reaktor, konkrétně na třetinovém výkonu.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete,m.sviták)