Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Temelínští hasiči mají nového velitele

Temelínští hasiči mají nového velitele

Z pozice vedoucího Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje přišel do Temelína Martin Novotný.

Martin Novotný
20.březen 2017 - 07:30

Skoro osmdesátku hasičů vede 43letý profesionální hasič od začátku března. V těchto dnech se hlavně zaměřuje na bezpečnostní prověrky, kterými musí projít temelínští hasiči kvůli novému Atomovému zákonu.

„Budu pokračovat v tom, co vybudoval můj předchůdce Radek Vymazal. Druhým krokem je provést jednotku bezpečnostními prověrkami, tak abychom naplnili zákonné povinnosti. Také budu dál pracovat na zdokonalování profesní a fyzické kvalifikaci hasičů,“ představil své priority Martin Novotný, nový velitel temelínské hasičské jednotky.

S příchodem nového velitele bude nadále pokračovat vzájemná spolupráce temelínské a krajské hasičské jednotky. Ta je nastavena požárním poplachovým plánem. V minulosti už opakovaně zasahovali temelínští hasiči za plotem elektrárny. Šlo především o dopravní nehody, kdy kvůli rychlému dojezdu bylo taktické povolat temelínskou jednotku.

„Kompetence a rozhraní mezi krajskými a temelínskými hasiči jsou jasně dané. Nadále budeme připraveni zasáhnout v okolí elektrárny, pokud to situace bude vyžadovat a krajský hasičský dispečink nás povolá,“ dodal Novotný.


Dosavadní velitel Radek Vymazal své zkušenosti zúročí ve prospěch požární ochrany na klasických a vodních elektrárnách společnosti ČEZ.

Temelínská jednotka má 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty.

Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)