Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Teplárna Písek nabízí teplo a teplou vodu za dostupnou cenu

Teplárna Písek nabízí teplo a teplou vodu za dostupnou cenu

Teplárna Písek bude i přes nutné zdražení nabízet teplo a teplou vodu za dostupnou cenu.

Ilustrační foto
18. listopadu 2021 - 07:30

Teplárna Písek musela kvůli nepříznivému vývoji cen na trhu s energiemi přistoupit ke zdražení, přesto bude i nadále nabízet teplo i teplou vodu za dostupnou cenu. V současnosti totiž patří k nejnižším v Jihočeském kraji. Od 1. ledna 2022 odběratelé v Písku za teplo zaplatí 722,40 Kč za GJ bez DPH, meziročně o 17 procent více.

„Teplárna Písek se díky spuštění nového kotle na biopalivo vyhnula zvýšení ceny tepla o více než 80 %, protože na ni nedopadne razantní nárůst cen emisních povolenek. Zároveň ve spolupráci s městem Písek, jako hlavním akcionářem, udělala maximum pro to, aby co nejméně promítla razantní nárůst cen energií do ceny tepla. Výsledkem je, že ve standardním bytu 3 + 1 se cena za teplo a teplou vodu zvedne o zhruba 285 Kč měsíčně na necelých 2000 Kč, v zatepleném rodinném domku stoupne průměrně o 313 Kč za měsíc na něco málo přes 2100 Kč,“ řekl místostarosta Ondřej Veselý.

Na začátku listopadu teplárna spustila provoz kotle na biomasu, díky kterému ušetří ročně desítky milionů korun na emisních povolenkách. Pokud by do instalace kotle neinvestovala, musela by cenu tepla jen kvůli povolenkám zvýšit o více než 300 korun za gigajoul.

„Hlavním faktorem, kvůli kterému jsme museli ke zdražení přistoupit, je cena zemního plynu a elektřiny, které vzrostly o 300 a 100 procent,“ uvedla ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková.

Teplárna by měla být příští rok schopna absorbovat případné další nenadálé výkyvy cen energií a začít tvořit rezervu na další investice, které budou v horizontu 3 až 5 let nutné k zahájení definitivního odchodu od uhlí.Na řadu píseckých domácností dopadlo prudké zdražení cen energií, následný krach některých dodavatelů a nucený přechod k dodavatelům poslední instance. „Navýšení záloh za energie o více než 200 % není výjimkou, takže se teplo a teplá voda stává téměř nedostupnou komoditou. Další domácnosti bohužel postihne nárůst cen energií po skončení doby fixací. Jsme si vědomi drtivého dopadu nárůstu cen energií na řadu domácností v Písku, proto jim nabízíme možnost připojit se k odběru tepla a teplé vody z Teplárny Písek za přijatelné ceny,“ zdůraznil Ondřej Veselý. Podmínkou je zejména vedení horkovodní sítě v blízkosti potenciálního odběrného místa.
Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.czfoto:arch)