Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

Teplo bude v Písku příští rok kvůli nárůstu cen energií dražší

Teplo bude v Písku příští rok kvůli nárůstu cen energií dražší

Cena tepla příští rok v Písku vzroste, zdražení však není ve srovnání s jinými městy dramatické. Teplárna Písek musela ke zdražení přistoupit kvůli pokračujícímu nepredikovatelnému a turbulentnímu vývoji cen energií a prudkému navýšení cen paliv.

Ilustrační foto
16. listopadu 2022 - 07:30

Cena tepla meziročně stoupne o 180,60 Kč/GJ, to znamená 25% nárůst u sekundáru, tedy pro většinu odběratelů, a 33% zvýšení na primáru. Cena na sekundáru bude 1. ledna činit 993 Kč včetně DPH, na primáru pak 799,81 Kč včetně daně.

„Ve srovnání s nárůstem cen v jiných městech, kde činí vyšší desítky i stovky procent, zůstává cena tepla v Písku pro jeho obyvatele stále dostupná,“ řekl starosta Michal Čapek. Například náklady na vytápění a teplou vodu v bytě 3+1 v zatepleném domě stoupnou v průměru o necelých 414 korun měsíčně, u nezatepleného domu bude nárůst činit zhruba 497 korun měsíčně.

„Aby bylo možné udržet ceny tepla na přijatelné úrovni, musela teplárna minimalizovat nárůst ostatních nákladů vnitřními úsporami, vyšší efektivitou výroby a provozováním sítě. Eliminovala také všechny zbytné výdaje,“ poznamenal starosta.

V zájmu města je podle něj dlouhodobě udržet cenu tepla na přijatelné úrovni. Vzhledem k cenám vstupních energií a paliv však byla Teplárna Písek nucena tyto náklady promítnout do konečné ceny tepla. Navýšení ceny tepla o čtvrtinu bude pro teplárnu znamenat vyrovnané a bezpečné hospodaření, které umožní absorbovat i případné další výkyvy cen energií, a také začít tvořit rezervu na další investice, které budou v horizontu dvou až pěti let nutné, aby bylo možné zahájit definitivní odchod od uhlí.

„V první etapě uvažujeme o výstavbě akumulačního zásobníku za zhruba 30 milionů korun, dále bychom pak rádi nainstalovali kogenerační jednotku. Investiční náklady na tuto akci jsou odhadovány na 270 milionů korun,“ naznačila nutné investice ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková.

Základním zdrojem Teplárny Písek je kotel na uhlí a na biomasu, cena uhlí meziročně stoupla o 52,3 %, u biomasy činil nárůst dokonce 88,8 %. Na Výtopně Samoty byl k vytápění využíván plyn. „S ohledem na válečnou situaci, kdy není zaručena dostatečná kapacita zemního plynu na následující sezónu, jsme se rozhodli přestavět plynový kotel na dvoupalivový kotel, který může využívat zemní plyn i LTO. Tato nečekaná investice ve výši 25 milionů korun přispěje k zajištění dostatečných a bezpečných dodávek tepla. Počítáme s provozem kotle na LTO bez zemního plynu,“ doplnila Andrea Žáková.

Teplárna Písek letos dokončila celkovou rozsáhlou rekonstrukci svých rozvodů, příští rok pak chce pokračovat v budování přípojek zejména pro nové zákazníky. Jejím plánem je také zvýšit účinnost dodávek tepla do sítě, proto zahájí projektovou přípravu instalace akumulačního zásobníku. V plánu má také kompletní výměnu dožilých kompaktních předávacích stanic na sídlišti Hradiště.

„Abychom mohli zajistit stabilní a spolehlivý provoz technologií z hlediska zastaralého softwaru, musíme provést upgrade řídícího systému teplárny. Nezbytné investice jsou plánovány v celkové výši 31 milionů korun,“ uvedla Andrea Žáková.V plánu je také dokončení generální opravy části uhelného kotle, generální oprava turbogenerátoru TG2 a motoru lokomotivy. Tyto akce za zhruba 30 milionů jsou podle ředitelky zásadní pro udržení dlouhodobého stabilního provozu výrobního bloku teplárny.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%