Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Unikátně zrekonstruovaná Jakobínka se otvírá v dubnu

Unikátně zrekonstruovaná Jakobínka se otvírá v dubnu

Věž Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, kterou jihočeští památkáři experimentálně-unikátní metodou rekonstruovali, se od dubna otevře pro veřejnost.

Věž Jakobínka při rekonstrukci
26. února 2020 - 07:30

Její oprava vyšla na 15 milionů korun, trvala šest let. Věž byla restaurována středověkými stavebními technologiemi za použití funkční repliky středověkého jeřábu. Okolo věže bylo vystavěno speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese.

Práce na Jakobínce byly v Česku ojedinělým stavebním experimentem, který poslouží k uchování v paměti těchto stavebních řemesel a postupů. Byly velkou výzvou i pro odborníky, kteří se celé stavební akci věnovali. Slavnostní otevření se chystá ve čtvrtek 16.dubna.

„Na návštěvníka čeká autentický interiér středověké věže, expozice k historii a rekonstrukci věže včetně metr a půl vysokého modelu věže s historickým spirálovým lešením a "leonardovským" jeřábem na vrcholu. Vrcholem prohlídky bude mimořádně působivý výhled na rožmberský vltavský meandr, jedinečný pohled na areál Dolního hradu a v neposlední řadě výhled na krajinu  v okolí Rožmberka,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec, který je zároveň i spoluautorem projektu.

„Byl to rozhodně velmi netradiční a mimořádně zajímavý, ale i náročný projekt. Jinak ale v rámci naší územní památkové správy, zasahující do tří regionů - jižní Čechy, Plzeňsko a Vysočina, realizujeme řadu stavebních, restaurátorských, výstavních nebo vědeckých projektů, které jsou také mimořádně finančně náročné a obsahově velmi  zajímavé,“ doplnil.

Autory lešení i jeřábu jsou projektant Vít Mlázovský a tesař Petr Růžička, který se nechal inspirovat kresbami a plány z tzv. Codexu Atlanticus Leonarda da Vinciho.     

„Těmito kresbami si Leonardo da Vinci připomínal stavební stroje, které používal Fillipo Bruneleschi v letech 1420–1434 při stavbě kopule chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii,“ popisuje Petr Pavelec a pokračuje: „Leonardo se s těmito stroji seznámil, když v roce 1472 na florentském chrámu pracoval jako učeň. Po roce 1500 už se podobné stavební stroje užívaly i ve střední Evropě a je pravděpodobné, že když v té době vznikala jehlancová helmice věže Jakobínka v Rožmberku, mohl se při tom obdobný typ otáčecího jeřábu používat.“Velký kus práce odvedl stavební technik NPÚ David Říha.

O stáří věže Jakobínka se vedou mezi odborníky diskuse. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě jde o vynikající středověkou památku, která je neodmyslitelnou součástí malebného panoramatu města Rožmberk. Jméno věže Jakobínka je poprvé doloženo v inventáři hradu z roku 1723 a od té doby se její název objevuje v písemných pramenech již pravidelně. Když v polovině 19. století přestavovali Buquoyové rožmberský hrad v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol starobylosti hradu. Buquoyové věž udržovali až do roku 1945, ve druhé polovině minulého století se však její stav zhoršoval až k havarijnímu stavu na počátku 21. století.

Podle Petra Pavelce bylo rekonstrukci možné provést rychleji, nebylo by to ale nijak výrazné. Projekt měl jednoznačně stanovené experimentální cíle, jejichž naplnění vyžadovalo čas a přísně sezónní postup prací.

„Kromě toho měl projekt své didaktické cíle - jednalo se o projekt tzv. "živé historie", v jehož průběhu se s postupem prací a  kulturně historickým kontextem seznámily stovky návštěvníků komentovaných prohlídek, další stovky dětí  a studentů se účastnily speciálních edukačních programů, projekt byl součástí vědecké konference, na projektu participovali zahraniční řemeslníci, věž s lešením a jeřábem se stala součástí natáčení filmu o Jakubu Krčínovi z Jelčan  a to vše vyžadovalo speciální organizaci a časový prostor, který by běžný stavební provoz nemohl poskytnout,“ uvedl Pavelec.


V součané době vzniká o projektu kniha, film a Národní památkový ústav se s projektem bude ucházet o cenu EUROPA NOSTRA za rekonstrukci památky. Tím projekt skončí a jihočeští památkáři o podobné akci v blízké době neuvažují. V jižních Čechách se nyní realizuje řada jiných, zajímavých projektů k dokončení - například kompletní rekonstrukce a revitalizace zámku Vimperk, kam se investuje zhruba 400 milionů korun.

„Rožmberk je perla horní části řeky Vltavy. Jeho krásy obdivují ročně statisíce návštěvníků a právě výhled z Jakobínky je naprosto unikátní a nezapomenutelný. Již dříve se nám podařilo Rožmberk dostat na nejvlivnější instagramovou platformu Beautiful Destinations, která inspiruje lidi k cestovatelským cílům z celého světa a sleduje ji přes 13 milionů lidí. Díky opravené Jakobínce se může dnes kochat pohledem na historické jádro Rožmberka s meandrem Vltavy úplně každý, kdo přijede na dovolenou na Lipensko. A tento cíl a výhled vážně stojí za návštěvu v každém ročním období a v každém počasí," uzavřel Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na tomto území.

Jihoceskenovinky.cz informoval Pavel Pechoušek, mluvčí Turistického spolku Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:npú,tsl)