Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

Úspěšná aktivace first responderů ve Volyni

Úspěšná aktivace first responderů ve Volyni

Projekt Zdravotnické záchranné služby JčK „Časná kardiopulmonální resuscitace a časná defibrilace v Jihočeském kraji“ je úspěšný.

Školení first responderů
3. ledna 2019 - 07:30

Zdravotnická záchranná služba JčK využívá při záchraně osob s náhlou zástavou oběhu systémový prvek tzv. first responderů již několik let. Jde příslušníky Horské služby Šumava, profesionálních i dobrovolných hasičů, policie ČR, Vodní záchranné služby, kteří byli proškoleni profesionály Zdravotnické záchranné služby JčK v poskytování kardiopulmonální resuscitace s využitím automatického externího defibrilátoru (AED).

V roce 2018 proškolili lektoři ZZS JčK pro systém FR 370 nových členů z řad HZS, PČR a Vodní záchranné služby. Hlídky first responderů zasahují vždy na základě žádosti ze strany Zdravotnického operačního střediska (ZOS) ZZS JčK.

V roce 2018 aktivovali operátoři ZOS first respondery k 35 zásahům. Ve 21 případech se na místě zásahu potvrdila zástava oběhu a byla potřebná resuscitace. Z toho v šesti případech na základě analýzy srdečního rytmu přístrojem AED byl first respondery podán defibrilační výboj.

Že je tento systém funkční a pomáhá zvýšit šanci na záchranu lidského života potvrzuje i poslední aktivace z 29.12.2018 ve Volyni.

V sobotu 29.12.2018 krátce po poledni přijala operátorka linky 155 tísňové volání o náhle vzniklém bezvědomí staršího muže na vlakovém nádraží ve Volyni. Operátorka rychle vyhodnotila závažnost situace – náhlou zástavu oběhu a ihned zahájila telefonicky asistovanou resuscitaci. Svědkové události postupovali podle jejích pokynů a zahájili nepřímou srdeční masáž.

Na pomoc okamžitě vyrazily výjezdové skupiny (RZP a RV) ze Strakonic a Letecká záchranná služba z Bechyně. Současně vyslali operátoři k postiženému i first respondery (FR) s automatickým externím defibrilátorem, v tomto případě hlídku policie ČR přímo z Volyně.

Policisté dorazili na místo jako první, převzali od přítomných osob resuscitaci. Připojili pacienta na AED a podle pokynů přístroje podali jeden defibrilační výboj. Mezitím na místo dorazily posádky zdravotnické záchranné služby a navázaly na probíhající oživování rozšířenou resuscitací. Zdravotníci pacienta napojili na umělou plicní ventilaci, zajistili žilní vstup a za pomoci přístrojů a léků se jim po 35 minutách intenzivní resuscitace podařilo pacientův stav stabilizovat. Muž byl letecky transportován do Nemocnice České Budějovice a předán do péče lékařů z Kardiocentra.

Silvestrovská noc pohledem Zdravotnické záchranné služby

Tato událost je ukázkovým příkladem funkčního nastavení projektu first responderů, který realizuje Zdravotnická záchranná služba JčK již od roku 2012, neustále systém zdokonaluje a rozšiřuje základnu zasahujících FR. Právě hlídky Policie ČR byly do systému zařazeni teprve v listopadu 2018. V průběhu roku prošli policisté odborným kurzem vedeným lektory Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK zahrnujícím teoretickou přípravou a praktický nácvik resuscitace a s využitím AED. Zároveň ZZS JčK darovala Krajskému ředitelství policie Jčk 10 přístrojů AED. Tyto automatické externí defibrilátory jsou kompatibilní s přístroji používanými pozemními výjezdovými skupinami ZZS JčK. Zdravotnické operační středisko ZZS JčK vysílá jednotky FR v k událostem v případech, náhlé zástavy oběhu do míst, kde je dojezd jednotky FR kratší než předpokládaný dojezdový čas výjezdové skupiny ZZS JčK.

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.zzs)