Svátek má: Horymír

Regiony

Velikost textu:

V Českém Krumlově již potřetí sklidili úrodu vinné révy

V Českém Krumlově již potřetí sklidili úrodu vinné révy

V pořadí již třetí sklizeň vinné révy z krumlovské vinice na Tramíně se v uplynulém týdnu uskutečnila v klášterní zahradě v Českém Krumlově.

Český Krumlov
22. září 2019 - 07:30

O obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově se před pěti lety postarali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov, kteří právě v klášterní zahradě vysadili prvních 50 hlav hybridní odrůdy Solaris.

Přibližně 30 litrů moštu vydala sklizeň vinné révy, která v těchto dnech dozrála v krumlovské vinici Na Tramíně. Vinná réva, která zde již pátým rokem roste, je obhospodařovaná zcela na principu biovinařství bez použití chemických zásahů.

Že se tato péče, kterou vinné révě v Českém Krumlově věnují krumlovští vinaři, vyplácí, potvrdil přímo na vinici Pavel Fučík ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, jeden z hlavních iniciátorů obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově: „Již poslední měření moštoměrem v minulém týdnu zde na vinici na Tramíně ukazovalo, že cukernatost se opět přiblíží úrovni pozdního sběru. A dnešní měření to potvrdilo, z čehož máme nesmírnou radost. Můžeme oznámit, že letošní úroda krumlovského Solarisu má cukernatost moštu 23° ČNM, což je stejně úžasný výsledek jako vloni.“

Radost z dobré kondice krumlovské vinné révy neskrýval ani Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, druhý z krumlovských vinařských nadšenců, kteří se o obnovenou vinici starají: „Pro naši viničku jsme vybrali vhodnou odrůdu Solaris, která je méně náročná a více odolná proti škůdcům a nákazám. Přesto naši úrodu letos zmenšilo jak suché počasí, tak zejména napadení hroznů vosami, kterým náš Solaris velmi chutná, a které se k hlavám dostali i přes ochranné sítě, jimiž vinici vždy zakrýváme.“Letošní úroda by dle slov krumlovských vinařů mohla naplnit až 30 lahví. Českokrumlovský Solaris z letošní sklizně bude sice k mání až příští rok, již letos však budou moci zájemci ochutnat krumlovský Solaris z loňské sklizně při slavnostním zahájení osmého ročníku Festivalu vína Český Krumlov, který bude zahájen v pátek 18. října právě v Klášterní zahradě na Tramíně.

„V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd sv. Martina 11. 11. v 11:11 hod. ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně, která se letos uskuteční v sobotu 23. 11. 2019. Dále máme nový koncept tradičního večera Česko-Slovensko 28. 10., který proběhne v sálech Prelatury a bude koncipován jako volná degustace pro větší počet návštěvníků. Zde se představí jedny z nejvýznamnějších vinařství v ČR a SR, Znovín Znojmo, Víno Nitra a Chateau Modra,“ zve na závěr Miroslav Reitinger.

Jihoceskenovinky.cz informovala Eva Vaněčková za Český Krumlov Tourism. 

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)