Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

V hornoplánském hotelu „Na pláži“ kompostují kelímky i příbory

V hornoplánském hotelu „Na pláži“ kompostují kelímky i příbory

Novému projektu pomohla koronapauza. V hornoplánském hotelu „Na pláži“ kompostují kelímky od piva i příbory.

Michal Novák, spolumajitel hotelu u drtičky odpadů
27. července 2020 - 07:30

Natali gelato, italský mražený dezert podobný zmrzlině, vyrobený z čistě přírodních surovin, vám v hornoplánském Hotelu Na Pláži dají do kelímku, který po použití ... zkompostují. Přesněji řečeno, rozemelou a následně vsypou do kompostéru, který ho během několika málo dní přemění na humus. Tím tu následně hnojí květiny a stromy. 

Zcela revoluční koncept odpadového hospodářství, který je součástí rekonstrukce celého rekreačního zařízení od letošního léta zavedl majitel hotelu Na pláži v Horní Plané. Rodina Novákových, která tento obzvláště v létě hojně navštěvovaný hotel a restauraci vlastní a provozuje 20 let, provedla v koronapauze zásadní rekonstrukci areálu. Hotel Na Pláži má novou terasu přiléhající k restauraci, jde zde nové bistro s vyhlášeným Natali gelatem (italský mražený dezert podobný zmrzlině, pozn.aut), které si zde vyrábějí sami od základu. Z hlediska ekologie je ale nejdůležitější nově zavedený systém nakládání s odpady.

„Nebudeme jídlo a pití vydávat v plastovém obalu. Nebudeme mít plastové pytlíky, ani plastové tácky či kelímky. Nenajdete u nás ani PET lahve. Všechno jídlo i pití, které budeme hostům servírovat, budeme mít v obalech kompostovatelných,“ shrnuje majitel hotelu Na pláži Michal Novák.

Podobný systém na břehu lipenské přehrady zatím nemá srovnání. „Protože nám do života vkročila koronakrize měli jsme po 20 letech více času a tak jsme se mohli pustit do rozsáhlejší rekonstrukce i systematických změn,“ doplnil Novák.

Jak systém funguje? Host si zde koupí pivo, vypije ho a kelímek vhodí do označeného kontejneru, odtud ho zaměstnanci bistra znovu vezmou a společně s ostatními vsypou do drtičky. Ta použitý kelímek rozemele respektive nadrtí. Vzniklá hmota, která vypadá jako rozemletý papír se vloží do kompostéru, kde se začne rozkládat a mění se vlivem různých fyzikálních a mechanických procesů na kompost. Tento proces přeměny trvá zhruba několik dní.

„Vše bylo velice náročné, zdá se, že jsme předběhli dobu, ale klaplo to. Nakonec se nám vše podařilo sehnat. Různé druhy potravin, například oříšky, jsme nakoupili ve velkém množství, které je třeba v obrovských plastových kýblech, ale my vydáváme jídlo pouze v obalech, které recyklujeme ve speciálních kompostérech,“ vysvětluje Michal Novák.

„Nejsem velký ekolog, netvrdím, že můžeme žít život bez plastů. To asi nejde. Také netvrdím, že musíme mít všechno zboží, ale chci pomoci spotřebu plastů, které jsou špatně rozložitelné snížit. Navíc kompost, který u nás vzniká, je vynikajícím hnojivem pro naše květiny a stromy.“ uvádí.

Budou tu mít nejen recyklovatelné kelímky, tácky, misky, ale i příbory a brčka. Protože sem v parném letním dni přijde i 1500 lidí, přírodě se tu výrazně uleví.

„Část Lipenska leží v Národním parku Šumava a poměrně velká část v CHKO Šumava. Krásná zdravá příroda je pro nás i naše návštěvníky to nejvzácnější, co na Lipensku máme rádi. Proto každý takový projekt našich členů je velmi vítaný a věřím, že pro mnohé bude také inspirací,“ uvedl Jiří Mánek, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Obec Loučovice začala vyvážet nepořádek ze Spirova kanálu

„Chovat se ekologicky, je dražší a také méně komfortní. Z tohoto důvodu se tomu mnoho lidí vyhýbá. Jen investice do kompostérů a techniky byla několik set tisíc. Kompostovatelné obaly jsou také ve srovnání s plastovými dražší, ale dle mého názoru pouze takto dokážeme zredukovat objem vytvořeného odpadu. Doufám, že touto cestou jednou půjde více provozovatelů či obecních samospráv nejen na Lipensku. My Na Pláži jsme již první krok udělali!“ uzavírá Michal Novák.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:tsl,p.pechoušek)