Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

V Krumlově odstartoval třetí ročník participativního rozpočtu

V Krumlově odstartoval třetí ročník participativního rozpočtu

Jeden milion korun. To je částka, kterou se rozhodli krumlovští zastupitelé vyčlenit na projekty, které budou letos opět obyvatelé sami navrhovat a rozhodovat hlasováním o jejich realizaci.  

Český Krumlov
2. června 2019 - 07:30

Participativní rozpočet se pomalu stává součástí života Českého Krumlova a pomáhá k zapojení a vtažení většího počtu občanů města, organizací působících na území města a podnikatelů do rozhodování a přípravy dění ve městě.

„Tímto projektem usilujeme o zlepšení komunikace a vytvoření sounáležitosti s městem, kdy si sami obyvatelé navrhují projekty dle svých zájmů a aktivit, o jejichž realizaci potom také hlasují,“ uvádí místostarosta Josef Hermann.

Občané mohou své náměty a projekty předkládat od 1. do 30. června 2019 buď prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz nebo v tištěné podobě na podatelně městského úřadu.

V průběhu července a srpna budou navrhovatelé kontaktováni koordinátorem participativního rozpočtu k případnému dopracování, souběžně pak bude probíhat posouzení projektů z hlediska souladu se zásadami.

V září budou projekty představeny veřejnosti. Obyvatelé budou seznámeni s předloženými náměty a s projekty, které splnily podmínky a postupují do hlasování.

„Říjen mají předkladatelé na kampaň, v níž by své projekty měli dostat do povědomí svých spoluobčanů, svého okolí, aby pro své projekty získali co nejvíce hlasujících. To, jak byli úspěšní, zjistí při hlasování v listopadu,“ objasňuje místostarosta.Území města bylo rozděleno do devíti částí, pro které byla z 1 000 000 Kč vyčleněna konkrétní částka na projekty podle předem stanoveného klíče. Sestává z pevné částky, k níž je připočtena proměnná částka podle počtu obyvatel. Z participativního rozpočtu bylo vyčleněno centrum města, území městské památkové rezervace. Jeho rozvoj je dlouhodobě podporován prostřednictvím jiných zdrojů, např. programu regenerace městských památkových zón a rezervací.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí město Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)