Svátek má: Drahoslava

Regiony

Velikost textu:

V odpadu ve Vltavě dominuje plast

V odpadu ve Vltavě dominuje plast

Šest stodvacetilitrových pytlů především plastového odpadu nasbíralo během osmi hodin pouhých pět dobrovolníků z Jaderné elektrárny Temelín při čištění řeky.

Dobrovolníci
23. května 2019 - 07:30

Akce, která patří do seznamu takzvaných dobrovolnických dnů, potvrdila přetrvávající problém, který postihuje většinu českých toků. Pět dobrovolníků na raftu se během osmihodinové jízdy mezi Purkarcem směrem na Hněvkovice prakticky nezastavilo. Sbírali odpad, který se v řece nahromadil během loňského roku.

„Nacházeli jsme nějaké sklo a podobně, ale naprostou většinu odpadů tvoří plasty, a to od různých kelímků od jogurtů přes PET lahve až po kyblíky nebo zapalovače,“ říká Josef Paul z útvaru řízení techniky temelínské elektrárny. 

Plasty tvoří hlavní díl odpadu podle provozovatelů půjčoven i samotných vodáků také na dalších úsecích řeky. „Díky systému zálohovaných kelímků možná trochu poklesl počet těchto odpadků ve vodě, ale bohužel to vyvažuje další plastový materiál,“ doplňuje organizátorka dobrovolnických dnů elektrárny Temelín Jitka Lhotská.

Čištění řek patří mezi nejčastější dobrovolnické aktivity firem, spolků a obcí. V případě Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ k nim ještě v letošním roce patřila například údržba venkovního areálu v Přírodovědném muzeu Semenec a v Chelčickém domově sv. Linharta ve Vodňanech. V Třeboni, kde Český nadační fond pro vydru provozuje záchrannou stanici pro hendikepované živočichy, dobrovolníci natírali a stavěli nové voliéry a bílili interiér stanice. Do letošních dobrovolnických dnů se zapojilo celkem 53 zaměstnanců temelínské elektrárny.


Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,68 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:j.gribbinová)