Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

V Písku se letos vysadilo okolo 200 stromů

V Písku se letos vysadilo okolo 200 stromů

Během letošního roku vysadili zahradníci Městských služeb Písek, spolu se spolky, dobrovolníky a osvícenými firmami ve městě i v krajině přes 200 nových stromů, to je zhruba stejně jako loni. Za poslední tři roky jich přibylo už přes tisíc.

Výsadba
21. listopadu 2022 - 07:30

Za poslední tři roky ve městě přibylo už tisíc stromů, tento pomyslný mezník se podařilo překonat již na jaře. Písek se tak řadí mezi města s největší intenzitou výsadby v republice. „S novými výsadbami rozhodně nekončíme, naopak již nyní s městskými službami vybíráme další lokality na jaro,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Nejvíce stromů letos přibylo v horní části sídliště Logry, kde byl ve druhé etapě výsadeb uzavřen průsek v prostoru lesoparku Na Trubách, ten tak bude po letech opět propojen s lesy Píseckých hor. Na tyto výsadby dále navazuje v ulici Jaromíra Malého zcela nové uliční stromořadí ze svitelů latnatých a další rozptýlené výsadby v sídlištní zeleni složené z jeřábů, jasanů či dubů. K doplnění stromů však došlo i v centru, například na náplavce u Kamenného mostu přibyly nové lípy. Ty se objevily i v Budějovické ulici u parkoviště pod nemocnicí. Jednotlivé kusy se nově vysazovaly v podstatě po celém městě, část z nich však byla i výměnou za uhynulé jedince.

„Při výsadbách využíváme prakticky všechny dostupné prostředky, které pomohou stromům ujmout se na novém stanovišti. Do zeminy obohacené kompostem při samotné výsadbě přidáváme zásobní hnojivo a hydrogel, který při delším deficitu vody dokáže kořenový systém zásobovat vláhou. Poslední léta však zažíváme teplotně a srážkově extrémní roky, které ne všechny vysázené stromy i přes veškerou péči vždy zvládnou,“ poznamenal Tomáš Gareis z Městských služeb Písek.

Teplo bude v Písku příští rok kvůli nárůstu cen energií dražší

Aby byla zálivka efektivnější, je kolem kmenu instalován „aquarezervoár,“ který pojme a postupně dodá stromu výrazně větší množství vody, než je tomu při klasické zálivce. Kmen stromu je také ošetřen speciálním nátěrem, který jej v létě ochrání před korní spálou a v zimě před mrazovými trhlinami.

„Zahradníci se o stromy starají i po výsadbě, a to minimálně pět let, díky tomu se nám daří výrazně minimalizovat ztráty v důsledku neujmutí stromů. Péče spočívá především v pravidelné zálivce, přihnojování, doplnění mulče, výchovném řezu koruny stromu či kotvení,“ doplnil Tomáš Gareis.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%