Svátek má: Xenie

Regiony

Velikost textu:

V Rožmberku nad Vltavou začala rekonstrukce pivovaru

V Rožmberku nad Vltavou začala rekonstrukce pivovaru

V Rožmberku začala rekonstrukce původně původně buquoyského pivovaru, kde vznikne i čokoládovna a lihovar.

Rekonstrukce buquoyského pivovaru
21. září 2021 - 07:30

V Rožmberku nad Vltavou, přímo u Vltavy chystá rodinný tandem místních podnikatelů rekonstrukci původně buquoyského pivovaru. Oprava stavebně i historicky cenného pivovaru, vybudovaného Vilémem z Rožmberka na svém místě v roce 1590 a přestavěného hrabaty Buquoy v 70. letech 19. století, v němž za první republiky sídlil hotel Český dům, považovaný ve své době za „nejmodernější hotel na Šumavě“, si vyžádá investici v řádech desítek milionů korun. Podle investora oprav Martina Neudörfla staršího, kterému pomáhá jeho syn Martin mladší, by hotovo mělo být na konci příštího roku.

„Naším cílem je úplná obnova vaření piva, hostince i slavného hotelu, včetně rozšíření výroby o pekárnu, čokoládovnu a lihovar spolu se zřízením ústřední prodejny regionálních produktů. V rámci obnovené výroby chceme respektovat nejen novodobé trendy a aktuální poptávku, zvláště v případě sportovních piv, nýbrž i historické tradice jižní Šumavy, přičemž právě vztah obnoveného pivovaru k našemu regionu bude určujícím směrem v naší filosofii,“ popisují oba Neudörflové.

Jedním z již daných cílů je mimo jiné i to, výnosem z prodeje licencovaného gardového piva podpořit financování hradní stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, kterou Neudörfl mladší založil a je jejím hejtmanem.

Pivovar Rožmberk kdysi býval chloubou rožmberského panství a významným kulturním centrem města. „Po staletí zásoboval svým proslulým bílým pivem nejen tabule pánů z Růže a hrabat z rodu Buquoy, ale i prostých obyvatel jižní Šumavy. V jeho hostinci se nad rožmberským pivem scházeli šumavští sedláci, jihočeská smetánka i národní buditelé, přičemž za první republiky se z něj stalo srdce kulturního života někdejší českojazyčné menšiny,“ uvádí Martin Neudörfl mladší, který studuje historii na Univerzitě Karlově a specializuje se na dějiny jižní Šumavy, a lingvistiku. Věnuje se především záchraně vymírajících jazyků, například na ostrově Sark v Lamanšském průlivu, ale i na Lipensku a na Šumavě.

S rozvojem turismu ve 30. letech minulého století byl v jeho prostorách Národní jednotou pošumavskou vybudován hotel, čímž se stal jednou z nejvyhledávanějších turistických základen v celém regionu, mezi jehož pravidelné hosty patřila i například komunisty popravená Milada Horáková, která sem ráda jezdila s celou rodinou. „Po roce 1948 ovšem tento historický klenot a důležité místo paměti postupně a trestuhodně chátralo – nyní po mnoha desetiletích úpadku a devastace se však opět probouzí k životu,“ uvádí oba Neudörflové.

Investorem stavby je Martin Neudörfl st., který objekt koupil v roce 2016 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Od té doby připravovalo projekt a snažil se získat všechna povolení. Martin Neudörfl je jedním z nejzkušenějších podnikatelů na Lipensku, v samotném Rožmberku již mj. opravil dva památkově chráněné objekty a provozuje v nich hotel, respektive penzion a restauraci. V oblasti cestovního ruchu významně podniká také v nedalekém Českém Krumlově a v Praze.



Město Rožmberk se o koupi nemovitosti v minulosti ucházelo, zastupitele vždy odradili vysoké náklady na rekonstrukci. Pivovar mohli od státu získat i bezúplatným převodem, ale ten je podmíněný tím, že objekt nebude mít komerční využití.

Aktuální plány související s renovací město Rožmberk vítá. „Jedná se o jednu z výrazných dominant Rožmberka. Město aktivně spolupracovalo již v průběhu přípravy projektu a Martin Neudörfl má plnou podporu města. Jde o jeden z projektů, který by mohl pomoci rozšířit striktně letní turistickou sezonu také na jaro a podzim,“ uzavřel starosta Rožmberka Bohuslav Čtveráček.



Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pechoušek,tsl)