Svátek má: Josef

Regiony

Velikost textu:

V Temelíně cvičí reakci na fiktivní havárii

V Temelíně cvičí reakci na fiktivní havárii

Dvoudenní cvičení odstartovalo v úterý ráno fiktivní havárií prvního bloku. S výjimkou lidí, kteří jsou nezbytní pro reálný provoz, se zapojila celá elektrárna, tedy téměř tisícovka lidí.

Havarijní štáb
23. května 2018 - 07:30

Cvičí i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Okolních obyvatel se cvičení netýká. Maximálně v 7:45 hodin mohli zaznamenat zvuk varovných sirén. Všichni zaregistrovaní ale dostali informace předem prostřednictvím informačního systému.  

Podle scénáře musel havarijní štáb elektrárny řešit jednu z nejhorších možných havárií spojenou s fiktivním únikem radioaktivních látek do životního prostředí. Přivést elektrárnu do nejhoršího stavu je velmi složité.

„Předpokládá to vyřazení klíčových bezpečnostních systémů i jejich záloh. Ale i tyto, velmi nepravděpodobné situace, musíme umět řešit a elektrárnu stabilizovat,“ vysvětlil temelínský ředitel Jan Kruml.


Scénář byl záměrně volen tak, aby se mohlo procvičit i ukrytí všech pracovníků v areálu. Šlo celkem o 649 osob. Výjimku měli například operátoři, lidé ve zdravotním středisku a kuchyni.

Temelín má celkem čtyři kryty s kapacitou 1775 osob. Dva z nich jsou přímo v areálu elektrárny. Největší je pod budovou „Dílny“ a může se v něm ukrýt až 900 lidí. Naopak nejmenším s kapacitou 40 osob je havarijní řídící středisko pod hlavní administrativní budovou. Zde se ale přijímají klíčová rozhodnutí pro řešení mimořádné situace.


Ve středu se docvičení zapojí mobilní monitorovací skupiny. Procvičí si odběr vzorků nebo měření radioaktivity v okolí elektrárny. Aby nedošlo ke zbytečné panice, tak pracovníci své ochranné obleky nechají ve vozidlech a budou pouze v běžném pracovním oblečení. Odpoledne pak první letošní temelínské cvičení končí.

Na letošní rok ČEZ v Temelíně naplánoval devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)