Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

V Temelíně se připravují na zavážení paliva

V Temelíně se připravují na zavážení paliva

Na zavážení paliva se připravují technici v Jaderné elektrárně Temelín. Jeho začátek je plánován na víkend a energetici během něj umístí do reaktoru 163 palivových souborů.

Zavážení paliva do reaktoru druhého bloku
4. srpna 2018 - 07:30

V těchto dnech dokončují kontroly bezpečnostních systémů a práce probíhají kolem turbogenerátoru. Připojení bloku k přenosové soustavě aktuálně vychází na začátek září.

Zavážení paliva bude následovat po ukončení kontrol při vyvezené aktivní zóně reaktoru. Aktuálně je jeho začátek plánován na tento víkend. Do reaktoru bude umístěno 163 palivových souborů. Přesně 48 z nich bude modernizovaných. Proti původnímu palivu je modernizovaný palivový soubor mechanicky odolnější, palivové pelety mají jiný design a změny jsou i v pokrytí paliva. Práce jsou plánovány přibližně na čtyři dny. Zavážení paliva poběží nonstop 24 hodin denně a například zavážecí stroj ujede během manipulací s palivem přibližně pět kilometrů.

Ke konci se blíží kontroly důležitých bezpečnostních systémů. Do skladu použitého paliva už energetici umístili čtyři kontejnery s použitým palivem. Jsou vyčištěny bazény pod chladicími věžemi tři a čtyři a dokončuje se čištění přívodního potrubí.

Práce probíhají i u výrobce turbíny, kam temelínští technici začátkem odstávky přesunuli ke kontrolám a úpravám všechny tři nízkotlaké rotory turbíny. Úpravy a vyvážení nízkotlakých rotorů v aerodynamickém tunelu ve výrobním závodě si ale vyžádají navíc několik dnů. Odladění rotorů je klíčové pro stabilní provoz a snížení pravděpodobnosti neplánovaného odstavení bloku.

Přednáškové sály vyměnili za ten reaktorový

Druhý temelínský blok byl odstaven v pátek 29. června ve 21 hodin. Důvodem plánované odstávky je výměna paliva. Vedle toho prochází kontrolou například turbína nebo bezpečnostní systémy. Důležitou prací je i rekonstrukce části potrubí cirkulační chladící vody. Celkově je v plánu přes deset tisíc činnost. Odstávku ČEZ naplánoval na dva měsíce.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)