Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

V Temelíně zefektivnili kontroly pomocného zařízení

V Temelíně zefektivnili kontroly pomocného zařízení

Posílený systém průmyslové televize nově využívají operátoři a další odborníci ke kontrole pomocného zařízení v Jaderné elektrárně Temelín. Investice vyšla energetiky na desítky miliónů korun a ČEZ si od ní slibuje efektivnější kontroly zařízení.

Posílený systém průmyslové televize
1. října 2023 - 07:30

Dosud byly průmyslové kamery umístěny pouze v ochranné budově kolem reaktoru a strojovně výrobního bloku nebo na klíčových bezpečnostních systémech. Dalších 35 kamer nově technici instalovali i do takzvaných vnějších objektů, tedy mimo budovu hlavního výrobního bloku. Nově tak operátoři a příslušní specialisté mohou vidět zařízení například i v čerpací stanici Hněvkovice nebo malé vodní elektrárny Kořensko. Podle energetiků se tak zefektivní kontroly. 

„Jde o otočné barevné kamery s fullHD rozlišením a 25násobným zoomováním. Operátoři nebo příslušní správci mohou zařízení velmi detailně vizuálně zkontrolovat, což významně zefektivní následné práce,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Přístup do průmyslového kamerového systému mají pouze specifické skupiny lidí. Vedle operátorů jsou to správci zařízení a z bezpečnostních důvodů i podnikoví hasiči. Posílení systému průmyslové televize obnášelo natažení desítek kilometrů kabeláže, instalaci čtyř nových serverů a vytvoření speciálních pracovišť, kde specialisté mohou výstupy z kamer sledovat.

Obě jaderné elektrárny ČEZ průběžně modernizuje s cílem zajistit jejich minimálně šedesátiletý provoz. Jen v Temelíně na letošní rok naplánoval 271 investičních akcí, do kterých vynaloží 3,6 miliard korun. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 28 miliard korun.V Temelíně aktuálně pokračuje odstávka druhého bloku. V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 15 tisíc činností včetně 69 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o závěrečnou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 7. dubna do 8. června.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí JE Temelín, ČEZ, a. s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete.jiří thon)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%