Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Vítkův Hrádek zažil návštěvnicky nejlepší začátek roku

Vítkův Hrádek zažil návštěvnicky nejlepší začátek roku

Nejlepší začátek roku, co se návštěvnosti týká, zažívá Vítkův Hrádek ležící nedaleko Přední Výtoně na Lipensku.

Lipensko - Vítkův hrádek
3. března 2021 - 07:30

Členové Spolku přátel Vítkova Hrádku, kteří se o nejvýše položenou hradní zříceninu u nás starají již 22. sezónu, tolik návštěvníků nepamatují. O uplynulém víkendu sem přišlo více než 300 lidí. Desítky lidí sem chodili i v pracovní dny. Vzhledem k odlehlosti lokality to v tuto dobu nebylo zvykem, i když jsou z Vítkova Hrádku nejkrásnější výhledy na Lipno i Alpy.

"Standardně jsme v tuto dobu měli od pondělí do pátku zavřeno. Na Vítkův hrádek nikdo nepřišel. Letos je situace jiná," uvádí Miroslav Kovačičín, který stojí za obnovou této hradní zříceniny a je předsedou Spolku.

Teď již bude hrad otevřený pouze o víkendech. Důvodem dosavadního zájmu je také to, že se jedná o jednu z mála otevřených památek v Jihočeském kraji v této době. Na zříceninu se nevztahují tak přísná opatření kvůli koronaviru, protože lidé se v areálu Vítkova Hrádku pohybují venku. Navíc směr prohlídky je oboustranný, návštěvníci proudí v jednom směru a při prohlídce se vůbec nemusí potkat.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji zůstane Vítkův hrádek uzavřený až do odvolání.

"Od začátku roku jsme měli zavřené pouze dva dny. I když sem přijde třeba 50 lidí máme radost a chceme návštěvníkům prohlídku hradu umožnit " uvedl Kovačičín.

Návštěvníci si i nyní mohou u Vítkova Hrádku například opéct na ohni špekáčky, dětem tu servírují sladké vafle. Kovačičín uvedl, že tu dodržují všechna potřebná hygienická opatření.

Vzhledem k tomu, že Spolek pro obnovu Vítkova Hrádku nemá nyní vhodné auto pro dopravu potravin do objektu, musí je zhruba 500 metrů do prudkého kopce nosit jeho členové. Z parkoviště ve Svatém Tomáši zboží v zimě vozili na saních, nyní je nosí ve speciálně upravené krosně, kterou používají krkonošští či tatranští šerpové. Tato situace Spolek inspirovala k organizaci nové akce.

"Až to hygienická situace dovolí, tak ve spolupráci s Turistickým spolkem Lipenska, který se stará o propagaci území, uspořádáme Sherpa rallye. Podobné závody, kdy lidé nosí na zádech až 60 kilogramů  se konají například v Krkonoších," řekl Kovačičín.

Akce otužilců na Lipensku "Covide, nezlob mě" se o týden posouvá

Vítkův Hrádek stojící ve výšce 1053 metrů nad mořem je původně gotická zřícenina. Nachází se v těsné blízkosti rakouských hranic, proto tu po roce 1948 působila vojenská posádka. . Vítkův Hrádek založil v polovině 13. století Vítek z Načeradce z krumlovské větve rodu Vítkovců. Stojí na pravé straně lipenské přehrady a jde také o strážní hrad na bývalé solné stezce. Spolek pod vedením Miroslava Kovačičína začal hrad obnovovat v 90. letech minulého století

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:p.pechoušek.tsl.)