Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Výstava přiblíží události roku 1805 v Českých Budějovicích

Výstava přiblíží události roku 1805  v Českých Budějovicích

Výstava přiblíží události roku 1805, kdy byly České Budějovice zachráněny před vypálením napoleonskými vojsky.

Výstava Jak zachránit město
25. října 2021 - 07:30

Výstava Jak zachránit město aneb Návštěva u Budějovického purkmistra Františka Eusebia Daublebského ze Sternecku seznámí s podrobnostmi událostí z doby napoleonských válek i s osudy významného rodu. Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout v Galerii NPÚ v Českých Budějovicích do 5. listopadu 2021.

Výstava Jak zachránit město aneb Návštěva u Budějovického purkmistra Františka Eusebia Daublebského ze Sternecku připomíná události roku 1805, kdy bylo město České Budějovice obléháno napoleonskými vojsky. Purkmistr František Eusebius Daublebský ze Sternecku tehdy sehrál zásadní roli v záchraně Českých Budějovic. Díky své odvaze a diplomatickým schopnostem se Sterneckovi podařilo odvrátit vydrancování a vypálení města. Navíc se dokázal vyhnout i vyplacení výpalného ve výši 60 000 zlatých, které mu přislíbil kníže Josef II. Dobrý ze Schwarzenbergu. Francouzský maršál Bernardotte, pozdější švédský král, tak opustil se svým vojskem město s nepořízenou.

Výstavu společně s odbornými pracovníky NPÚ připravil potomek budějovického purkmistra a historik Tomáš Sterneck. „Vzpomínky pamětníků, zaznamenané v polovině 19. století, jej zachytily jako úředníka mimořádných schopností a také jako člověka s obrovským morálním kreditem, upřímně obdivovaného obyvateli města i přilehlého venkova,“ prozradil o svém slavném předkovi Tomáš Sterneck.Návštěvníci výstavy se na osmi výstavních panelech dozví nejen o událostech z roku 1805, ale i o dalších osudech purkmistra Sternecka i o rodu Daublebských.

Výstavu je možné si prohlédnout v Galerii NPÚ od 18. 10. do 5. 11. 2021 na Senovážném náměstí č. 6 v Českých Budějovicích od pondělí do pátku od 9 do 16.00 hodin. Vstup do galerie je zdarma. Je zde možné zakoupit publikace z produkce Národního památkového ústavu za zvýhodněné ceny.
Jihoceskenovinky.cz informovala Kateřina Voleská za Národní památkový ústav, ÚOP České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:npú)