Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Z černé skládky vznikl u Temelína lesní park

Z černé skládky vznikl u Temelína lesní park

Jaderná elektrárna Temelín otevřela novou část parku. Ta nepřímo navazuje na zámecký park kolem Infocentra. Vstup do parku je volný.

Lesní park
5. června 2020 - 07:30

Prostor nabízí procházky po zpevněných cestách ve stínu stoletých stromů, ale i volný pohyb jako při běžné lesní procházce. Sanace místa, kde ještě nedávno byly černé skládky, trvala čtyři měsíce a ČEZ vyšla na čtyři sta tisíc korun.

Ještě nedávno zde ležely sutě, gauče, televizory a neidentifikovatelný, těžko tříditelný, odpad. Teď už při procházce na lidi čekají zpevněné cesty, ptačí zvuky, ale i třeba dvousetleté stromy vysoké i přes dvacet metrů. Odpad, který zde nezodpovědní lidé nashromáždili, energetici vytřídili a odvezli na vlastní skládku. Nově tak vznikl lesní park, který navazuje na zámecký park kolem Infocentra Jaderné elektrárny Temelín.

„Údržba zámeckého parku je více řízená, více se staráme o cestičky, o stromy nebo zdejší rybníček. „Údržbu“ nového lesního parku naopak ponecháme více přírodě,“ uvedl Jan Kruml, ředitel elektrárny Temelín.

Jeho slova potvrzuje i zahradní a krajinářský architekt Luboš Bartl ze stejnojmenné firmy, která se na revitalizaci parku podílela a která se stará o zeleň v okolí elektrárny Temelín. „Zásahů bude minimum. Dvakrát ročně posečeme travní porost a maximálně odstraníme některé nálety, abychom vytvořili podmínky pro stávající stromy. Těch jsou tady přibližně čtyři stovky a zastoupeny jsou téměř všechny české druhy včetně ovocných stromů a keřů. Dohromady celý park vytváří velmi dobré prostředí pro hmyz a různé druhy ptáků,“ uvedl architekt.

Do devítihektarového parku mohou návštěvníci vstoupit po dvou zpevněných cestách. Vycházkový okruh má přibližně kilometr. Místo je opravdu pro milovníky přírody. „Procházka parkem není o plnění úkolů nebo získání informací jako u klasických naučných stezek. Je to o přírodě a jak se říká vyčištění hlavy a dobití baterek. Do budoucna do parku doplníme několik přírodních míst k posezení,“ dodal Jan Kruml.

Nový park, ale především fakt, že z katastru obce Temelín zmizela černá skládka ocenil i zdejší starosta Josef Váca. „Celkově třídění odpadu nás lehce trápí. I když naši obyvatelé, právě i díky existenci elektrárny za odpad neplatní, pořád se najdou tací, kteří odpad netřídí. Přitom v každé naší obci máme sběrná místa a sběrné boxy. Jde jen o to si uvědomit, že stav životního prostředí je do jisté míry výsledek toho, jak se k němu chováme,“ uvedl Josef Váca, starosta obce Temelín.


Po tříměsíční vynucené koronavirové pauze otevřela Skupina ČEZ jako jedno z pěti také temelínské Infocentrum. Vedle přísnějších pravidel, připravili energetici pro návštěvníky i novinky. Pro děti to je šestimetrový tobogán, pro fanoušky elektrokol pak dobíjecí stanice. Exkurze se musí dopředu objednat a maximální velikost jedné skupiny je deset lidí. Otevřený bude i zámecký park a naučná ptačí stezka.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:ete,m.sviták)