Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

Začala koupací sezóna: Rozbory ukázaly dobrou kvalitu vody

Začala koupací sezóna: Rozbory ukázaly dobrou kvalitu vody

Ve čtvrtek u nás začala oficiální koupací sezona. Hygienici KHS Jihočeského kraje před jejím zahájením prováděli rozbory vody ve stanovených koupacích oblastech jižních Čech.

Ilustrační foto
2. června 2023 - 07:30

Vzorky, odebírané v pondělí, potvrdily na samém začátku koupací sezony relativně dobrou jakost koupací vody, ukázaly zatím jen mírné rozdíly mezi jednotlivými sledovanými oblastmi.   

Koupací oblasti jsou stanoveny zákonnou normou a v Jihočeském kraji jsou na jejím základě kontrolovány dvě koupací oblasti na Orlíku – Podolsko a Radava, tři koupací oblasti na Lipně - pláže u Lipna nad Vltavou, Černé v Pošumaví a Horní Plané, a pravidelně se sleduje jakost vody i ve dvou vyhledávaných rekreačních rybnících na Jindřichohradecku – rybnících Hejtman a Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně. Termíny kontrol jsou stanoveny monitorovacím kalendářem, k řádným odběrům dochází jednou za dva týdny a k mimořádným pak i mimo tyto termíny v případě, že vzorky vody v dané lokalitě nevyhověly stanoveným ukazatelům. Odběrovým dnem bývá pondělí, ve čtvrtek odpoledne jsou pak k dispozici výsledky odběrů. Jednotlivé vzorky jsou pro zjednodušení hodnoceny stupněm 1 – 5 jako ve škole. Jednička znamená vynikající jakost vody ke koupání, pětka naopak zákaz koupání.  
 
„Vloni mělo nejhorší kvalitu ze všech jihočeských koupacích vod Podolsko na Orlíku. Zákaz koupání tu trval kvůli vysokým překročením limitních hodnot pro sinice, chlorofyl a a další ukazatele od 23. června a ke zlepšení nedošlo prakticky po celou sezonu. Nyní je voda u Podolska hodnocena stupněm 3. To znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání proto doporučujeme osprchovat se čistou vodou. Podle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota pro sinice a chlorofyl a a je zde snížená průhlednost,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. V další lokalitě na Orlíku u Radavy  je voda vhodná ke koupání, dostala jedničku.  

Hodnocení stupněm dva obdržel rekreační rybníky Hejtman u Chlumu u Třeboně. Pro Hejtman platí, že voda je vhodná ke koupání. S ohledem na  vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.  Voda v sousedním Staňkovském rybníce dostala jedničku a je vhodná ke koupání.Kvalita vody na Lipně je aktuálně rovněž dobrá, dle platné metodiky je však hodnocení některých oblastí dotčeno vyhodnocením mikrobiologických ukazatelů sezón minulých. Voda u Černé v Pošumaví dostala jedničku a je hodná ke koupání. Voda u pláže v Horní Plané byla hodnocena stupněm 3. Dle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí, tedy voda, u níž je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se proto doporučuje osprchovat čistou vodou.  Voda u pláže v Lipně nad Vltavou dostala dvojku. Dle aktuálního rozboru je vhodná ke koupání. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Jihočeskénovinky.cz informovala ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:arch.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%