Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Záchranáři z Horské služby měli o svátcích plné ruce práce

Záchranáři z Horské služby měli o svátcích plné ruce práce

Záchranáře Horské služby povolali 25. prosince odpoledne k tvrdému pádu starší ženy na ledě, nakonec musel přiletět i vrtulník.

Záchrana zraněné žena na Kvildě
27. prosince 2017 - 07:30

Krátce před patnáctou hodinou přímo v obci Kvilda žena upadla tak prudce, že přivolaní horští záchranáři museli použít vakuovou matraci. „Zpočátku nic nenasvědčovalo nějakým výraznějším poraněním. Jakmile jsme ji ale zafixovali do matrace, paní, která si před tím jen stěžovala na bolest v zádech, začala mít potíže s dechem a ztrácet vědomí,“ popsal situaci Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři ženě ihned poskytli kyslík a přivolaný lékař HS jí podal utišující léky. „Dispečink Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje také povolal sanitní vůz z Modravy a kvůli komplikacím i vrtulník Armády ČR z Bechyně. Ten dosedl na velkém parkovišti na kraji Kvildy,“ uvedl k zásahu Josef Tischler s tím, že paní podle všeho utrpěla poranění páteře. Vrtulník zraněnou pak transportoval do nemocnice v Českých Budějovicích.

„I zdánlivě banální pád na zledovatělém povrchu může mít nakonec značné zdravotní následky. I v obcích by se tedy návštěvníci měli pohybovat v dostatečně kvalitní obuvi a především dávat pozor, kudy jdou a jaký povrch mají pod nohama,“ důrazně varoval náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že turisté si musí dávat pozor i při túrách, neboť taková nehoda by mohla být fatální, pokud by k ní došlo na nějaké odlehlé turistické stezce či dokonce ve volném terénu.

Záchrana zraněného skútristy
Do Bližší Lhoty na pravém břehu Lipenského jezera vyjeli 25. prosince dopoledne členové HS, aby pomohli muži, který se zranil při jízdě na sněžném skútru.

Osmačtyřicetiletý muž měl nehodu kolem půl desáté, během jízdy narazil do plechových vrat. „K zásahu nás vyzval dispečink linky 155 Jihočeského kraje s tím, že pán po nárazu upadl do bezvědomí. Prý se mu zaseklo či prasklo brzdové lanko,“ uvedl Václav Cypro ml., zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že ke zraněnému se záchranáři vydali z cca 10 kilometrů vzdálené Nové Pece.

„Po příjezdu už byl muž při vědomí, ale byl zraněn na hrudi. Provedli jsme tedy základní ošetření a předali posádce sanitky Rychlé zdravotnické pomoci, která dorazila z Horní Plané. Dispečink Zdravotnické záchranné služby také na místo povolal vrtulník Armády ČR z Bechyně,“ doplnil Václav Cypro ml. Záchranáři pak muže předali jeho posádce a ta jej dopravila k dalšímu ošetření do Českých Budějovic.

„V odlehlejších částech Šumavy, a pravý břeh Lipna mezi takové lokality patří, zasahujeme i u úrazů, které se netýkají turistů, lyžařů či horských cyklistů. Je to tak vzhledem k našim dojezdovým časům, které bývají kratší, než u vozů ZZS,“ komentoval událost náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že takových ne zcela běžných zásahů má šumavská HS proto celkem hodně po celý rok.

Šumavští záchranáři trénovali transport a vyhledávání osob v terénu

Těžce zraněná holčička
Desetiletá holčička 26. prosince kolem poledne zřejmě nezvládla řízení sáněk na sjezdové trati na Zadově, vylétla a po pádu na hlavu na tvrdý sníh se těžce zranila.

Nezůstala ovšem na místě, protože nehoda se stala na prudkém svahu. Zraněná holčička tak sjela po zledovatělých boulích ještě několik metrů na povlovnější místo. „Její rodiče jsou cizinci, takže jim chvíli trvalo, než se domluvili s někým z našich turistů, aby zavolali pomoc. Když jsme dorazili, dívka byla malátná, v podstatě nekomunikovala a bylo evidentní, že utrpěla silnější otřes mozku,“ popsal situaci Václav Kouba, zasahující člen Horské služby Šumava.

„Poskytli jsme jí tepelnou izolaci a konzultovali její stav s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby. Podle příznaků se zdálo, že holčička utrpěla i poranění krční páteře. Nasadili jsme jí proto krční límec,“ uvedl Václav Kouba. Dispečink linky 155 poslal na Zadov vrtulník Armády ČR z Bechyně. Záchranáři tedy dívku umístili do vakuové matrace a šetrně převezli ke stanici Horské služby, kde posádka přistála. Vrtulník pak dívku transportoval k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.

„Rodiče by rozhodně neměli pouštět malé děti na sjezdové tratě pro dospělé. Samozřejmě vůbec ne na sáňkách nebo plastových bobech. V takovém případě hrozí těžké zranění, zrovna, jako v tomto případě,“ varoval návštěvníky pohoří náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že v současné době je na sjezdovkách sníh uježděný, místy zledovatělý a v podstatě všude velmi tvrdý.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman z Horské služby ČR, oblast Šumava.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:hs)