Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Zimola na sjezdu ČSSD: V roce 1998 nám věřily dva miliony voličů

Zimola na sjezdu ČSSD: V roce 1998 nám věřily dva miliony voličů

V pátek a sobotu proběhl v Brně sjezd ČSSD. Do čela strany byl opětovně zvolen Bohuslav Sobotka  a do předsednictva  „jeho lidé“.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
13.březen 2017 - 07:30

Na sjezdu také promluvil jihočeský hejtman Jiří Zimola, považovaný za odpůrce a kritika Bohuslava Sobotky.

Milí přátelé, díváte se na mě a zvědavě čekáte, s čím teď asi ten rebel Zimola vyrukuje, co nám řekne. Že je to tak?

Během pár posledních měsíců jsem se v očích veřejnosti stal hlavním stranickým oponentem vedení ČSSD. Přitom jsem opakovaně prohlašoval, že si tím, co říkám, nepřipravuju žádnou pozici pro kandidaturu na sjezdu. Že se mi jen nelíbí, jak se vedení strany postavilo k fiasku v krajských a senátních volbách a jak neví, co udělat pro to, abychom podobný výprask nedostali v letošních parlamentních volbách. Jak k nám zpátky vrátit voliče, kteří nám dávali hlas dříve. Vzpomenete si třeba, kolik lidí nás volilo v těch nejlepších dobách, třeba v roce 1998? Česko je ale země příběhů, a tak se stalo, že místo diskuse se začaly psát konspirační scénáře, v nichž jsem byl obviňován ze špatně skrývaných osobních ambicí, ze spojenectví s našimi politickými protivníky, z falešných her s prezidentem Zemanem a ze snahy zničit sociální demokracii.


Dále ve svém projevu Jiří Zimola přiblížil možný scénář blížících se parlamentních voleb.

Abychom to zvládli, měli bychom si otevřeně a bez jakýchkoli příkras říct, co nás na trati čeká.
S číslem jedna, aspoň podle preferencí soudě, vyrazí na kopec Andrej Babiš. Pojede rychle a dravě, vždyť dobře namazal. Sem tam mine branku, zkrátí si trasu, někdo by řekl, že to ojebe, ale lidi to ani nepostřehnou, protože se jim ta jeho zábavná jízda prostě líbí.

Po něm se na trati objeví Bohuslav Sobotka. Jede rozvážně s poctivě vykrouženými oblouky. Když se mu nějaká branka nelíbí, vrátí se k ní, domluví jí a pak jí třeba i vymění, ale trať projede celou. Čas sice není nejlepší, lidem se styl taky moc nelíbí, ale jeho tým ho v cíli za gentlemanský sportovní výkon pochválí.

To už ale bude na kopci Vojta Filip. I když to není slalomář, ale vyloženě sjezdový typ, s tratí se popasuje solidně i proto, že branky bude objíždět zásadně zleva. V cíli se s ním před kamerami nikdo moc bavit nebude, ale to mu nevadí, protože všichni za ním začnou chodit do jeho maringotky, až se setmí.

Po něm vystartuje vyhladovělý ambiciózní tým ODS. Za pokřiku „Zjednodušme to“ se nebudou koukat ani vlevo, ani vpravo, místo slalomu to vezmou přímo k cíli a spoléhat přitom, že nejdůležitější je čas a že už jim lidi prominuli dopingové skandály z minulosti. V cíli se nechají podrbat šampionem Andrejem a za kostku cukru mu slíbí cokoliv.

Lidovci ví, že už ani modlení nestačí, a tak si přiberou novou akvizici ze Suché Lozi. Ve dvou se to sice lépe táhne, ale na kopci v tandemu to může být docela nebezpečné. Na druhou stranu díky tomu získají vyšší rychlost, a když se jim povede projet všemi brankami, mohou favority hodně pozlobit.

Startovní pole pak budou uzavírat různí exotičtí závodníci, kteří se do TOP sestavy asi nedostanou – samurajové, piráti, nemuži – jimž vlastně nepůjde ani tak o stupně vítězů, jako o body do kvalifikace, aby se mohli zúčastnit zase příště.

A my, diváci tohohle závodu, stojíme na kopci, v rukou držíme prapor ČSSD, sledujeme taktiku jednotlivých týmů a klopíme zrak, když na nás od startu Bohuslav Sobotka jako předseda volá: „Všichni za mnou a já vás vyvedu z listopadu do prosince!“

Podle mého by bylo nejlepší začít u sebe. Poslední dobou jsme jak pohřební plačky, naříkáme, fňukáme a stěžujeme si, že lidi utíkají od nás politiků a politiky. Navíc když jim to říká druhý nejvyšší vládní politik v zemi. Divíme se, že nám lidi nerozumí, že nás nechválí za obecné dobro, které jim přinášíme, a viníme z toho ne sami sebe, ale Andreje Babiše.

Naše strana je plná šikovných a pracovitých lidí. Máme 3 a půl tisíce obecních a městských zastupitelů, držíme čtvrtinu Parlamentu i třetinu Senátu. Tahle čísla, to je zároveň jak obrovská hrdost, tak veliká naděje. Je to ale také obrovská odpovědnost jednoho každého z nás, kteří jsme se tu dnes sešli. Je nás tady kolem 700. Přijeli jste s otázkami a chcete odpovědi. Nemohu vám říkat, co si máte myslet. Snažil jsem se vám nicméně říci, o čem bychom měli přemýšlet.

Mimochodem, v tom roce 1998 nám věřily dva miliony voličů….řekl v závěru Jiří Zimola.

(jv,jihoceskenovinky.cz, facebook JiriZimola,foto:arch.)