Svátek má: Eduard

Regiony

Velikost textu:

Zimola? Oběť nepochopení toho, o co jde

Zimola? Oběť nepochopení toho, o co jde

Stalo se to, co se již delší dobu čekalo. Nejúspěšnější hejtman ČSSD a patrně i nejslušnější politik v ČSSD odstupuje z funkce hejtmana, píše na svém blogu Radim Valenčík.

Jiří Zimola, končící hejtman Jihočeského kraje
13.duben 2017 - 14:46

""Rozhodl jsem se odstoupit z funkce hejtmana," uvedl Zimola. Politická situace podle něj vyžaduje jasné a "chlapské" řešení. "Neodcházím zhrzeně," dodal Zimola, který přiznal, že je unaven politickými půtkami. – Podle hejtmana se v minulých týdnech objevovaly záminky pro rozpad koalice a bylo prý jasné, že spolupráce s hnutím ANO nemůže dlouho pokračovat. Nynější koalice se rozpadla kvůli aféře s vysokými odměnami pro vedení společnosti Jihočeské nemocnice a hejtmanovu rekreačnímu domu. Zimola uvedl, že to pro hnutí ANO byla pouze záminka."

Samozřejmě, že Zimola má pravdu, když říká, že pro hnutí ANO byla jeho chalupa jen záminka.

Samozřejmě, že každý má pravdu, když říká, že jiní dělají mnohem větší lumpárny.

Samozřejmě, že po Zimolovi přijdou horší.

Samozřejmě, že jeho odchodem se otevřela cesta k mnohem většímu tunelování kraje i sociální demokracie, než doposud.

Problém Zimoly je, že mu jeho účinkování zastřelo schopnost pochopit, o co jde. Pro současnou politiku je charakteristické, že každý kdo do ní vstoupí, je vystaven tlaku na to, aby považoval za nenormální to, co normální není. A současně je vystaven i selektivnímu (velmi selektivnímu) tlaku demonstrativního použití dvojího metru, když je mu připomenuto, že udělal něco, co normální není. Pokud je to politik slušný, který chce něco měnit k lepšímu. Ti se v současné hře stávají obětí jako první. V logice současného vývoje, resp. v logice těch her, které se hrají.

To, že Zimola a další členové protisobotkovské opozice nepochopili, o co jde, bylo zřejmé již z průběhu březnového sjezdu této strany, viz článek "Sjezd ČSSD - debakl protisobotkovské opozice", který jsem napsal ještě v jeho průběhu:

Ten, kdo jen trochu uvízne v pasti považování za normálního toho, co normální není, ztratí schopnost ptát se po příčinách současných problémů. A kdo ztratí schopnost ptát se po příčinách současných problémů, přestane chápat, o co jde. Z tohoto hlediska mě velmi zklamalo Tejcovo vystoupení a okamžitě jsem na něj reagoval výše odkazovaným článkem. Zimolův problém již je jen pokračováním tragédie opozice v ČSSD, která ztratila schopnost opozicí být dřív, než si to uvědomila.

Zimola dopadl tak, jak jsem mu předpověděl již v listopadu loňského roku. Přečtěte si článek "ČSSD v krizi. Co dělat?" z 22. listopadu 2016. Snad šlo ještě něco zachránit.

(jv,jihoceskenovinky.cz,radimvalencik,foto:arch.)