Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Zrnění – pohybové představení inspirované zrnem i příběhy

Zrnění – pohybové představení inspirované zrnem i příběhy

Největší galerie pro děti a jejich dospělé v České republice, písecká Sladovna, uvedla v neděli 20. listopadu od 14 hodin premiéru interaktivního pohybového představení Zrnění.

Z představení
22. listopadu 2022 - 07:30

Odehrává se v unikátním prostoru – jevištěm i hledištěm se stává část výstavy Jan A jaK dál: sál zaplněný několika tunami zrní, který zajišťuje nevšední pohybové i estetické kulisy. Inspirací bylo autorům zrno samotné, osobní příběhy, potenciál růstu a naděje. Děti od pěti let i jejich dospělí dostávají během představení možnost vstoupit spolu s tanečnicemi do obilí, nechat jej na sebe působit a možná se také zamyslet nad vlastní cestou a budoucností.

„Zrníčko vnímáme jako symbol něčeho malého, co v sobě však nosí těžko představitelnou sílu a potenciál. Takový potenciál je i v každém z nás. V rámci představení hledáme způsob, jak to připomenout dospělým a současně hravě sdělit dětem, což pro nás představovalo největší výzvu: jak vytvořit divadelní jazyk, který propojí diváky napříč generacemi tak, aby si z návštěvy každý něco odnesl,“ říká Matěj Matějka, jeden z autorů projektu, režisér a pohybový performer působící převážně v Polsku.

„Spolupráci s Matějem jsme navázali už v květnu, kdy přijel jako jeden z umělců na rezidenční tvůrčí pobyt v rámci programu festivalu Pískoviště. Společně s místní taneční školou T-dance vytvořili pohybové představení s aktivní účastí diváků. Pro všechny to byla cenná zkušenost: Matěj pracoval s dětskou cílovou skupinou, což pro něj není běžné, a lektorkami z T-dance intenzivně ve volném čase s profesionálním choreografem. Společně našli velmi specifický způsob práce a domluvili jsme se na dalším projektu,“ vysvětluje další z tvůrců a ředitel Sladovny Adam Langer.

„Práce se Sladovnou je skvělá, navzájem se od sebe učíme, jak propojit instalace s divadlem a divadlo s instalací nebo výstavou. Je mi blízké, že ve Sladovně pracují na bázi nešablonového programového myšlení, hledají cesty, jak propojit různé žánry umění, nebojí se nového a neprobádaného, je zde prostor pro dialog, aktivní zapojení diváků a umělců. Také spolupráce s týmem T-dance pro mě představuje úžasnou zkušenost: jedná se o děvčata, která řeší maturitu, druhou práci, rodinu, která se věnují tanci jen amatérsky – a přesto jsou nesmírně angažovaná a dávají tomu energii, jako kdyby byl tanec jejich hlavní profesí,“ dodává Matěj Matějka.Na vzniku Zrnění se dále podílí hudebník Lukáš Urbanec, Petra Pešková, tanečnice Gabriela Kroutilová, Eva Bušinová, Rozálie Zborníková, Elena Střízková, Lucie Fučíková, Barbora Maroušková a tým Sladovny. Reprízy proběhnou 27. listopadu, 4. a 18. prosince. Více informací najdete na webu Sladovny.

Jihočeskénovinky.cz informovala Karolína Voráčková, tisková mluvčí Sladovna Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:Martin Zborník)