Svátek má: Zina

Zprávy

Velikost textu:

Američané mají výčitky za svou volbu Bidena, ale Trumpa také nechtějí

Američané mají výčitky za svou volbu Bidena, ale Trumpa také nechtějí

Navzdory různým názorům jsou Američané unaveni tónem a obsahem „politiky jako takové“.

Donald Trump a Joe Biden
12. října 2021 - 09:01

I podle dnešních groteskních politických standardů jsou Joe Biden a Donald Trump opravdu podivnými přáteli. Unavený starý liberální hack od Delaware a bouřlivý, šikanující miliardářský bumpkin z Queensu - tančí společně ve velkolepě dvoustranném politickém kolapsu. Můžete tomu říkat „propad Bidena a Trumpa“, píše Aram Bakshian Jr., přispívající redaktor časopisu National Interest.

Většina současných průzkumů veřejného mínění kvalifikuje jak stávajícího demokratického prezidenta, tak jeho republikánského předchůdce za to, co by Donald popsal jako „loo-sahs“. Navzdory přístupu k politice z opačných vstupních bodů se toto zdánlivě nesourodé duo může ubírat ke společnému cíli: Do zapomnění.

Proč? Možná proto, že navzdory všem rozdílům oba muži představují slepé uličky amerických voličů nemocných a unavených tónem i obsahem „politiky jako obvyklé“, jak se dnes vede. Nikdo nemůže více ponížit tón politické debaty tak, jako Trump, a žádná administrativa se nepřiblížila tak špatnému výkonu Bidenovy administrativy. Bidenův tým od prvního dne ve funkci nemilosrdně, ale neobratně prosazoval ničivou radikální domácí agendu a katastrofální zahraniční a imigrační politiku v tom, co lze popsat jen jako tragédii omylů, od ekonomiky po zločin, od Afghánistánu po Rio Grande.

Ale zatímco země a většina republikánských a konzervativních držitelů úřadů a názorových lídrů se soustředili na současné a budoucí politické bitvy, Trump stále tráví většinu času očima - nemluvě o ústech - pevně se soustředil na minulost. Jeho nepřetržitá litanie „Byl jsem okraden“ může stále vzbuzovat rozruch u fanatických fanoušků, ale většina lidí, včetně většiny republikánů a pravicových nezávislých voličů, jako jsem já, která v roce 2016 těsně zvolila Trumpa a v roce 2020 pro něj hlasovala znovu jako menší ze dvou  zel jsou z jeho sebestředné a zpětně vyhlížející zvukové smyčky nemocní a unavení.

Tento trend se projevuje v průzkumech veřejného mínění. Podle nejnovějších údajů centra Pew Research Center , shromážděných v polovině září, 54 procent republikánů a nezávislých republikánů nechce, aby byl Trump v roce 2024 republikánským kandidátem, a 32 procent z nich ani nechce, aby hrál hlavní politickou roli v budoucnosti. To nám říká, že od voleb a následných nepokojů v Kapitolu dokonce většina Trumpových politických základen nyní hledá vedení jinde.

Mezitím voliči jako celek, kteří v roce 2020 těsně a často neochotně šli za Bidenem - hlavně z averze k Trumpovi - začínají trpět výčitkami kupujícího. Podle Eli Yokleyho, hlavního reportéra mezinárodní služby pro analýzu názorů a zpravodajských služeb Morning Consult , nyní čtyři z deseti voličů „říkají, že Biden od svého nástupu do funkce dosáhl méně, než očekávali“. To je, jak uvádí Washington Times, od června nárůst o dvanáct bodů. V souladu s tímto trendem „nezávislí a demokratičtí voliči, kteří tvrdí, že Biden nedosáhl dobrých výsledků, se za poslední tři měsíce zdvojnásobili“, zatímco 52 procent všech voličů nesouhlasí s Bidenovým pracovním výkonem, „jeho dosud nejhorší hodnocení v průzkumu je v Morning Consult/Politico. ”

Zdá se, že se voliči jako celek obracejí proti Bidenovu prezidentství (a agendě Kongresu vedené Schumer-Pelosi ). Současně by většina Trumpových vlastních základen by ho raději neviděla znovu v Bílém domě.

Aram Bakshian Jr., přispívající redaktor časopisu National Interest , pracoval jako asistent prezidentů Nixona, Forda a Reagana a často píše o politice, historii a humanitních vědách.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)